Velká reprezentativní výstava „Tajemství dřevěné loutky“ představí v Historickém muzeu města Soulu fenomén českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Mapuje jeho vývoj od kočovných loutkářských rodů 19. století, přes vznik moderního loutkového divadla na začátku 20. století, až po současnost. Výstavu ve spolupráci s Historickým muzeem města Soulu zajišťuje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, které na výstavu poskytlo mimořádnou dotaci. Koordinaci spolupráce zajišťuje ředitelka Českého centra v Soulu a velvyslanec ČR v Jižní Koreji.

Výstava byla plánována již na loňský rok, ale pandemická situace zabránila její realizaci v původním termínu. Díky vstřícnému přístupu všech zainteresovaných stran mohla být nakonec přeložena na rok 2021. Pro veřejnost bude otevřena od 4. června a potrvá do konce srpna.

S chrudjmskými dřevěnými pasažéry neletěl žádný muzejní doprovod. Protože mají být na výstavě loutky jakoby v pohybu, instalace se uskuteční díky společným online setkáním. Korejci nemají velkou povědomost o loutkách a zacházení s nimi, a tak budou pomoc a radu potřebovat.

Zdroj: Youtube