Samozřejmě vypadá lépe, jsou-li dojnice ostříhány a vemena jsou zbavena chloupků, aby se leskla. 

Dojnice z družstva Agro Liboměřice uspěly na národní soutěži českého strakatého skotu v Radešínské Svratce.

Důležité ale také je, aby účastnice výstavy uměly chodit a neplašily se v hluku a mezi davy lidí. To všechno pět liboměřických favoritek národní soutěže českého strakatého skotu v Radešínské Svratce zvládlo na výbornou, takže si jejich chovatelé odvezli domů cenné medaile.

"Získali jsme první místo v prvotelkách a v kravách na druhé laktaci, třetí místo v kravách na čtvrté vyšší laktaci a máme bronz i v soutěži kolekcí. Odvážíme si také poháry za mladší šampionku a miss sympatie," uvedl předseda akciovky Agro Liboměřice Jiří Vrzáček.

Největší užitkovost na světě

Je vidět, že o mohutné krasavice plemene s největší užitkovostí na světě je výtečně postaráno. Je jich mnoho, každá se tak nepyšní lidským jménem jako krásná miss z Radešínské Svratky. "Říkáme jí Sylva," prozradil s úsměvem mladý zootechnik Jaromír Krčmář, který svou svěřenkyni na výstavu skvěle připravil. 

Agro Liboměřice se sídlem v blízkém Pohledu byla založena 1.7.1999. Základní kapitál společnosti je 132 720 000 korun. Společnost obhospodařuje přes 2000 hektarů zemědělské půdy. Z toho je 1650 hektarů orné půdy a přes 400 hektarů luk a pastvin. Zaměřena je na zemědělskou prvovýrobu. V rostlinné výrobě je to především pěstování obilovin a řepky ozimé. Zbylá část orné půdy je využívána pro produkci krmiv pro potřeby chovu skotu. V živočišné výrobě je společnost zaměřena na chov českého červenostrakatého skotu pro produkci mléka a masa. Dále provozuje bioplynovou stanici.

A ona mu ostudu rozhodně neudělala, před porotou složenou z renomovaných odborníků kráčela klidně a důstojně.

Kravín v Nových Lhoticích za 170 milionů korun obývá 750 krav českého strakatého skotu. Toto plemeno se chová pro mléko i maso. Hudbu mohutné krasavice jako v oblíbené komedii Slunce, seno, jahody neposlouchají, zato mají díky špičkové technologii k životu vše, co potřebují.

"Každá kráva má na krku obojek, ze kterého k nám do počítače přicházejí všechny potřebné informace. Víme, jak se stravuje, kolik dává mléka a v jaké kvalitě. Hned zjistíme i případné bakteriální nálezy. Krávy se pohybují ve stáji volně, nejsou uvázané. Po celý den je jim podávána míchanice, ve které nechybí kukuřice, senáž, melasa nebo i pivovarské mláto. Samozřejmě se dostanou v době stání na sucho i na pastviny s trávou a jetelem, těch je okolo kravína dostatek," řekl hlavní zootechnik Agro Liboměřice Zbyněk Buřval.

Kravín v Nových Lhoticích byl postaven v roce 2019 a je důmyslně propojen s bioplynovou stanicí. " Máme za to, že bioplynka má fungovat vždy v symbióze s živočišnou výrobou," zdůraznil Vrzáček.

close Radost z úspěchu na národní přehlídce byla veliká. info Zdroj: Agro Liboměřice zoom_in Radost z úspěchu na národní přehlídce byla veliká.

Guma místo podestýlky

Sláma jako podestýlka už také patří v Nových Lhoticích k historii. Krávy se pohybují na chodbách s gumovým povrchem a jejich výkaly neustále odklízejí automatické shrnovací lopaty. "Nemají s nimi problém - překročí je a jsou na čistém," usmál se hlavní zootechnik Buřval s tím, že tato technologie se už osvědčila v roštové stáji pro výkrm býků, která se nachází v nedalekém Kovářově.

Moderní stáje nepotřebují tolik personálu jako v minulosti. Šest set padesát krav dvakrát denně dojí dva lidé na směně, dříve jich bylo potřeba osmkrát víc. V roce 2019 byla s novou stájí uvedena do provozu kruhová dojírna s kapacitou 32 míst. Krávy do ní mají bezproblémový přístup spojovací chodbou.

Čeští zemědělci to v dnešní době nemají jednoduché, necítí podporu státu, který na jejich produkci udělil třiadvacetiprocentní redistribuční sazbu. Inflace je vysoká a ceny energií se neúměrně zvýšily. "Kvůli snížení spotřební daně jsme loni přišli na zelené naftě o půl milionu korun a letos to bude 700 tisíc. Patříme mezi střední a větší zemědělské podniky a máme pocit, že si nás představitelé státu neváží," uzavřel Vrzáček.

Sylva a její družky z Nových Lhotic mají titul miss. Jsou to pěkné krávy | Video: Romana Netolická