Ani zpáteční cesta ostravských fanoušků Baníku se neobešla bez policejní asistence. Na vlak, kterým se Baníkovci vraceli domů, čekala v Pardubicích na nástupišti pořádková jednotka. Tentokrát policisté neměli za úkol udržet chuligány ve vlaku, ale naopak – jednoho z fanoušků zatknout. Cestou do Prahy totiž v Pardubicích hodil lahví od piva po jednom z reportérů Deníku.

Krátce před půl jedenáctou v noci tak na vlak jedoucí do Ostravy čekala na nástupišti jednotka těžkooděnců. Ti už najisto věděli, pro kterého pachatele jdou, i na kterém místě sedí.

Během krátké chvíle policisté v protiúderových oblecích vytáhli polského fanouška z vlaku, následovala pouta a rychlé odvedení na policejní služebnu. Zákrok podle samotných policistů vyšel bezvadně. Překvapení, unavení a přiopilí Baníkovci se tentokrát stěží zmohli na pokřikování z okének.

"Ve vlaku jsme zajistili dvaatřicetiletého cizince, u kterého bylo důvodné podezření, že cestou do Prahy vyhodil z okna na nástupiště skleněnou lahev. Orientační dechovu zkouškou u něj byla zjištěno 0,69 promile alkoholu v dechu. V tuto chvíli budou prováděny další úkony. Bylo zahájeno trestní stíhání pro čin výtržnictví, zacož mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Pachatel bude umístěn do policejní cely a do osmačtyřiceti hodin by měl stanout před soudcem. Policisté při zákroku i následném vyšetřování využili i obrazový materiál novinářů Deníku," uvedla tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Baník, kdo je víc! Nestačí na něj ani České dráhy


Fotbaloví hooligans, v nepřesném, ale výstižném překladu jednoduše chuligáni. Co s nimi? České dráhy, které investují miliony do marketingových akcí, jež mají firmu ukázat jako komfortní dopravní společnost budoucnosti pro horních deset tisíc, agresivní fanoušky trpí.
Vypravují pro ně posilové vozy, zavírají oči před tím, že se vozí bez jízdenky, demolují vagony a ohrožují ostatní cestující. Před nepřetržitým proudem sprostých nadávek baníkovců při pondělní cestě do Prahy na Slavii utekly v Pardubicích z vlaku desítky cestujících a počkaly si raději na další spoj. Hooligans předtím stihli zmlátit revizora.

„Nejezdí načerno“

„Domněnka, že ve vlacích s fanoušky fotbalového Baníku Ostrava jich naprostá většina jezdí načerno, bez jízdenky, se ukázala jako fáma. Opravdu, klasickou papírovou jízdenku má jen 20 procent z nich. Ale 80 procent dalších jede například na výhodnou ČD NET, která například pro pět lidí znamená uhradit 900 korun, a mají za to na celý den volné cestování v celé síti Českých drah,“ tvrdí mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Fanoušci se také mohou složit na skupinovou jízdenku, ta platí až pro 30 lidí.
Jeho kolega Ondřej Kubala přitom vypočítal, že jen ve vlaku průvodčí vybrali mezi zhruba 450 fanoušky 30 tisíc korun na jízdném. A pozor: placení až ve vlaku nepokládají dráhy za žádný prohřešek či ostudu. Je to spíše jakýsi nadstandard, za který je ovšem zákazníkům inkasována přirážka 20 či 30 korun.

Škody na zařízení obou spojů, kterými baníkovci cestovali, navíc dosáhly jen osmi tisíc korun: strhané záclonky, vylomené dveře a jeden utržený stolek. „To jsou maličkosti,“ dodal Kubala.

V poutech skončilo několik výtržníků. Na jednoho, který cestou do Prahy hodil po redaktorovi Deníku pivní láhev, si zásahové komando počkalo na pardubickém nádraží, když se fanoušci vraceli zpátky. Hrozí mu až dva roky vězení, skončil ve vazbě a do 48 hodin od zatčení bude podle policie stát před soudem.

Pěstí přes sanici

Další opilý, 33letý výtečník zmlátil už předtím, na cestě z České Třebové, revizora. „V Pardubicích byl předán policistům. Dechová zkouška u něj prokázala 1,61 promile alkoholu. Putoval na záchytnou stanici a ještě týž den mu bylo sděleno podezření z trestného činu výtržnictví,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Napadený revizor měl oteklý celý obličej. Dostal ránu pěstí na ucho a sanici. „Ale je v pořádku, jak ukázal rentgen. Má oteklou tvář a jak mi řekl, začalo mu pořádně hučet v hlavě. V Pardubicích vyhledal lékaře a večer se už sám dopravil domů,“ řekl Kubala.
Potyčky začaly už v České Třebové, kde revizoři vyhodili z vlaku 12 fanoušků bez jízdenky. K nim se solidárně připojily další dvě stovky a pokračovaly dalším spojem.

Dráhy rovněž odmítly, že by pro fanoušky připravovaly posilové vlaky. Děje se tak prý výjimečně, kvůli zajištění bezpečnosti v Praze, kdy vlak baníkovce doveze místo na hlavní nádraží až ke stadionu v Dejvicích.

Incidenty „ultras“ ostravských fandů na východě Čech v posledním roce

19. února 2008

Asi 130 ostravských fanoušků cestovalo přes Pardubice na zápas do Liberce a zpět. Policisté dohlíželi ve vagonech i na peroně pardubického nádraží. Cesta vlakem tam se obešla bez problémů, ale partička, která cestovala autobusem přes Býšť, ztropila výtržnosti v místním motorestu. Mladíci skákali po stolech a sprostě nadávali personálu. Na jedné čerpací stanici se „fanoušci“ pokoušeli krást. Na pardubickém nádraží pak cestou ze zápasu se alkoholem i únavou zmožení jedinci pokoušeli vyvolat potyčky. Jeden napadl i reportéra televizního štábu. Když se pak policisté, kteří mu jeho silácký výstup přerušili, dívali jinam, spokojil se alespoň s pliváním po reportérech a povykováním na ostatní ještě vnímající „ultras“ s tím, že se jim reportéři posmívají a „že by je za to měli jít zmlátit“.

10. května 2008

Mezi Bezprávím a Brandýsem nad Orlicí vypadl ze speciálního vlaku vypraveného do Prahy na zápas Baník – Sparta třicetiletý fanoušek Baníku. Na místě zemřel. Podle fanoušků je však vina na Českých drahách kvůli nezajištěným dveřím.

(Jiří Sejkora, Kamil Dubský)