Odpoledne začalo pršet, a tak bylo na chrudimském Resselově náměstí ještě před zahájením akce nutné improvizovat. Jako úkryt zvukařů, muzikantů a zpěváků posloužily stánky, které jsou na Resslově náměstí postavené kvůli vánočním trhům. Po krátkém přivítání více než dvou stovek diváků zahráli a zazpívali členové folklorního souboru Kuřátka. Děti zpívaly s velkým nasazením a právě z jejich úst zazněly první dvě koledy.

Své svěřence přivedla ředitelka pobočky Kroužky východní Čechy Květa Štěrbová, děti zahrály na flétny a zatančily hip hop. Diváky potěšili členové spolku Klíček a Klíčenky, kteří kromě svých vlastních písniček zazpívali i další české koledy, které si čtenáři Deníku sami vybrali.

Více než 200 lidí zavítalo do Hamzovy léčebny v Luži, kde vystoupil chrastecký pěvecký sbor Zvonky pod vedením učitelky Marie Kodešové.

„Vánoční nálada nebyla daná ani tolik písničkami, jako hlavně projevem zpěváků ze sboru Zvonky. Na svůj věk byla jejich kvalita jejich zpěvu opravdu nádherná. Překvapilo mě, kolik v tomto počasí dorazilo lidí," spokojeně řekl ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník.

Do projektu Česko zpívá koledy se včera zapojili i klienti Lůžkového a sociálního centra o.p.s., které sídlí v areálu bývalého pivovaru. Za doprovodu reprodukované hudby si společně zazpívalo ve společenské místnosti asi patnáct klientů a všichni si užili krásnou adventní atmosféru.

Desítky lidí v Bojanově si nenechaly zkazit předvánoční čas deštěm a sešly se v prostorách místní základní školy. Zde nechyběla vánoční výzdoba a pro návštěvníky byla připravena také horká medovina. Zazněly nejen české klasiky jako „Pásli ovce valaši", „Nesem vám noviny" nebo „Vánoce, Vánoce přicházejí, ale i počeštěná verze „War is over" od Johna Lennona. Ke školnímu sboru se záhy přidali i mnozí přítomní a do Bojanova tak vkročila ta pravá vánoční nálada.

S úderem osmnácté hodiny začínají v lužské Hamzově léčebně zpívat děti z pěveckého sboru Zvonky. Před deštěm je kryje vánočně nazdobený altán. Diváci se musí spokojit s vlastními deštníky, kapucemi a pláštěnkami. Přesto se postupně schází zhruba dvě stovky lidí, kteří v širokém půlkruhu obklopují zpěváky.

Po krátkém úvodu začínají Zvonky s několika písničkami z vlastního repertoáru a poté již následuje pětice koled předtištěných ve sborníku Chrudimského deníku.

Spokojení diváci

Déšť bubnující na střechy a deštníky spolu s kytarou a piánem doprovází každou písničku. Navzdory chladu děti zpívají s velikým úsilím a nasazením.

„Stálo to za to. Počasí nám sice nepřálo, ale podle ohlasů soudím, že si to děti užily a vystoupení se jim líbilo. Určitě by vydržely zpívat i další hodinu," poznamenává sbormistryně Zvonků Marie Kodešová a dodává: „Oblíbených písniček máme spoustu třeba Vánoce, ach Vánoce, to je taková rozverná píseň, nebo Veni Domine, když chceme předvést něco náročnějšího."

S vystoupením byli spokojení také oslovení diváci, kteří dílem patřili k pacientům Hamzovy léčebny a zbytek dorazil z Luže a okolí. „Moc se mi tu líbilo. Jen škoda, že prší. Moje děti hrají na kytary, bubny i piáno, tak na Vánoce máme vždycky veselo a často hrajeme," říká jedna z posluchaček, když se okolo půl sedmé, odebírá domů.

Spokojený byl i ředitel Hamzovy léčebny Václav Volejník, který na závěr poznamenal: „Rád bych, aby se z toho stala tradice."

Pozitivní ohlasy přišly také i z Resselova náměstí v Chrudimi. „Přišli jsme, protože máme vánoční čas moc rádi. Rádi zpíváme koledy a jsme všude, kde koledy znějí. Chodíme, zpíváme a radujeme se…" řekla například rodina Kopeckých (babička a vnoučata) z Chrudimi.