V drtivé většině obchodů v Chrudimi, Pardubicích, České Třebové a dalších městech v okolí se musí při platbě kartou zadávat PIN – číselné heslo – a to funguje jako kouzelný klíč. Nikdo pak již nekontroluje, zda–li jste opravdu tou osobou, na jejíž jméno je platební karta vystavena.

Potvrdil to test redaktorů Deníku. Absovovali jsme v marketech sedm nákupů s kartami na cizí jméno. A bez jakýchkoliv problémů nebo dotazů personálu.

Ale nemusíme chodit daleko, jen do chrudimské Billy.

Ani protažené „á“ v příjmení neprozradilo

Redaktor Deníku – tedy muž – si půjčil od kolegyně její kreditku, zapamatoval si PIN a vyrazil do Billy na nákup. Karta byla na zadní straně zřetelně podepsána.

„Ještě jsem byl tak drzý, že jsem se ani nesnažil napadobit její klikyhák na zadní straně karty a takřka školáckým písmem jsem se podepsal jménem vlastníka karty – Romany Netolické. Dlouhé `á` na konci slova `Netolická` jsem ještě pořádně protáhnul, aby bylo patrné ženské příčestí. Pokladní to však bylo úplně jedno. Sbalila podepsanou účtenku, vůbec ji neprohlédla, vydala kartu se stvrzenkami a rozloučila se,“ líčí redaktor Deníku Kamil Dubský.

Podobně husarský kousek se podařil kolegům v České Třebové.

„Bylo horko, proto jsme vybrali pár piv a něco ostřejšího, byli jsme partička mladých lidí, tak se to k nám na první pohled hodilo a byli jsme nenápadní. Náš plán byl jednoduchý: zaplatit v marketu cizí kreditkou, v našem případě mojí, a podepsat se cizím jménem, tedy mým. Protože nákup měl realizovat „sporťák“ Pavel Ryšavý, byl plán o to drzejší, že se podepsal jako Šárka Mikulecká,“ popsala plán „akce“ redaktorka Šárka Mikulecká.

A výsledek? „Vybrali jsme společně zboží a naše cesty v marketu se rozdělily. Já sama jsem šla na úplně jinou pokladnu, kde jsem platila v hotovosti a po očku sledovala vývoj situace na testovací kase. K mému údivu jsem za kolegy přišla ve chvíli, kdy slečna pokladní – brigádnice – kolegovi dávala potvrzení o platbě kreditkou, tedy cizí kreditkou,“ uvedla Šárka Mikulecká.

Nikdo se nepozastavil nad tím, že se muž podepisuje ženským jménem.

Zabezpečení bývalo ještě horší

Policie připomíná: Lidé by si měli dávat pozor na kreditní karty i občanský průkaz, protože ztráta obojího přináší velké problémy.
Kdo například najde a nevrátí peněženku, dopouští se trestného činu zatajení věci.

A pokud je v peněžence navíc platební karta, dopouští se dalšího trestného činu, a to neoprávněné držení platební karty.