Ten pořadatelé ze spolku Ressel slavnostně zahájili včera, v předvečer 223. výročí Resselova narození, a to symbolickým vzpomínkovým aktem u jeho sochy stojící před chrudimským Muzeem.

Význam chrudimského rodáka, lesníka a vynálezce bude projekt dále připomínat nejen v Pardubicích a Praze, ale také v zahraničí, a to například ve Vídni nebo slovinské Lublani, kde Ressel zemřel.

Lis na víno a olej, kuličkové ložisko bez mazání, zařízení pro parní vyluhování barviv a tříslovin, perkusní granát, pneumatická potrubní doprava nebo třeba buzola. To jsou jen střípky z obrovského seznamu Resselových vynálezů. Nicméně nejvíce proslula jeho adaptace Archimedovy šroubovice, která se sice výrazně zmodernizovala, ale lodě pohání dodnes.

„Z jeho vynálezů se asi nejvíce zapomíná právě na buzolu," říká prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Univerzity Pardubice Jiří Kulhánek. Zároveň zmínil, že coby vnitrozemský stát si neuvědomujeme, jaké ohromné procento zboží a surovin je do Evropy dopravováno právě loděmi, jejichž provoz Ressel lodním šroubem zefektivnil a zlevnil. „Kolesa instalovaná na bocích lodí nedosahovala takového účinku ani rychlosti," doplňuje Jiří Kulhánek.

„Při pohledu na auta, kola, koloběžky nebo autobusy si Ressela neustále připomínáme, neboť bez jeho kuličkových ložisek bez mazání bychom si valivý pohyb ani nedovedli představit," vyzdvihl další Resselův vynález náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek.

„Chorvatský Motovun, který je naším partnerským městem, pořádá k poctě Josefa Ressela v uličkách svého historického centra již tradiční závod vozíků s kolečky vybavenými kuličkovými ložisky," dodal chrudimský starosta Petr Řezníček.

Zdroj: Youtube