Hned po vyvedení ze stáje začal nespokojeně odfrkávat a pohazovat hlavou. Po chvíli se vztyčil na zadní a ukázal své svalnaté černé tělo v plné kráse. Když měl běžet vedle člověka držícího uzdu, opět se nesouhlasně postavil a odmítl poslouchat. Přihlížející, kteří nejsou obeznámeni s chováním koní, v tu chvíli pocítili strach.

"V jednu chvíli jsem se bála, vypadal jak satan," usmála se seniorka, která zavítala se skupinkou kamarádek na prohlídku hřebčína a zámeckého parku. Jak se ale všechny ženy shodly, pohled na krásné doleskla vyhřebelcované hřebce bude patřit k jejich hezkým vzpomínkám na Slatiňany.

Jak informovala hodnotící komisi zootechnička Kateřina Neumannová, temperamentní vraník narozený v roce 2011 je otcem tří hřebců a tří klisen. "V letošním roce se nepřipouští," uvedla, což by v laickém pohledu na překypující sílu černého koně mohlo mnohé vysvětlit.

Plemeníci mají své jisté, ale třídění mladých hřebců je z odborného hlediska nekompromisní a mnozí koně jsou určeni na prodej. To se děje až po výkonnostních zkouškách, které se uskutečnily v minulém týdnu. Kdo by si představil dražbu jako v seriálu Dobrá voda natáčeném právě ve Slatiňanech, mýlí se, takové akce už patří minulosti.

Ve slatiňanském hřebčíně žijí čtyři ustálené kmeny starokladrubských vraníků: Solo, Sacramoso, Siglavi Pakra a Romke. Od roku 1996 je plemenná kniha uzavřená přílivu krve jiných plemen a chov probíhá ve fázi udržovacího šlechtění ve snaze udržet genetickou variabilitu a zpomalit zvyšování stupně příbuzenské plemenitby.

"Nabídku máme na internetu. Každý zájemce si může vybrat a přijet po domluvě na osobní prohlídku," vysvětlil Jiří Machek, ředitel NH Kladruby nad Labem. Zájem o koupi starokladrubáků mají domácí i zahraniční chovatelé. "Prodáváme většinou do okolních států, ale třeba i do Skandinávie," upřesnil ředitel Machek.

Na webových stránkách hřebčína jsou nabízeni hřebci i valaši, jejich cena se pohybuje od 120 do 200 tisíc korun. Většinou jde o mladé koně nacházející se v základním výcviku.

Komise v úterý v Kladrubech a ve středu ve Slatiňanech třídila i hříbata ve věku od šesti měsíců do tří let. "Na nich je vidět, co zdědili po svých otcích. I na tom základě může být plemenný hřebec z chovu vytříděn," zdůraznil Jiří Machek.

Jeden z předváděných plemeníků měl na boku zářící bílou skvrnu, což odporuje pravidlu, že starokladrubský vraník má mít jen černou barvu. "Je v našem hřebčíně jediný. Ale to ho z chovu nevylučuje," vysvětlila s úsměvem zootechnička Kateřina Neumannová.

Členové komise si prohlédli i chovné klisny, které na rozdíl od hřebců stály klidně a ničím se nedaly vyrušovat. Jejich potomci, kterých jsou čtyři desítky, se právě nacházejí ve "školce" ve Slavicích, kde pobudou do tří let věku. Potom se začnou věnovat výcviku.

hřebec Slatiňany | Video: Romana Netolická