Nasedáme do redakčního auta a vyrážíme do města. Jako první zastávku volíme prodejnu Albert u nádraží. Michaela vchází dovnitř a potuluje se mezi regály. S košíkem se ani neobtěžuje, bere do ruky lahev červeného vína a kráčí k pokladně. Černovlasá žena za kasou se ošálit nedá.

„Máte občanku?“ Míša stydlivě zavrtí hlavou. „Tak si ji příště přineste, tu lahev vám teď prodat nemohu,“ odpovídá pokladní a bere si zpátky víno. Dívka pokrčí rameny a odkráčí z obchodu. Nepovedlo se, jedeme dál.

Naším cílem je prodejna tabáku u hotelu Bohemia. Rozhodli jsme se nebýt troškaři a přikázali Míše, aby šla nakoupit sparty a rum. Pro tatínka, pochopitelně. Paní trafikantce se děvčete s nevinným pohledem očividně zželelo. „Rum neprodám, ani ty sparty bych neměla,“ rozhoduje se do poslední chvíle žena. Nakonec ji Míchalka obměkčí, nakupuje přece pro tatínka…. Dívka kráčí k autu a třímá v ruce krabičku červených spart. Hned ji musí odevzdat redakčním kuřákům, přece jí „kořist“ nenechají. V této trafice jsme pochodili, dostáváme kuráž na další test.

Tentokrát je tím „vyvoleným“ prodejna tabáku u Bowlingu na Stromovce. Míša přichází k okénku a požaduje cigarety. „Až od osmnácti,“ dočká se lakonické odpovědi a její ruce jsou prázdné.

No nic, jedeme do sídliště U Stadiónu, kde zkusíme nakoupit v místní samoobsluze rum. Jdeme za Míšou, která se tváří sebevědomě. Navedli jsme ji zase na rum, ať jsme styloví. Míša dlouho hledá, už se lekáme, že nemají tuzemák a ona se nás přijde zeptat, co jiného má tedy koupit. Nakonec nápoj nachází a jde ke kase. V pohodě prochází, pokladní ani nehne brvou.

Chápeme ji, je za celý den unavená, blíží se víkend, má své starosti. Třeba s dětmi, kterým je nebo bylo třináct let jako Míše.

Ta už nyní ví, že když se chce, na padesát procent se pokus o zakoupení tabáku nebo alkoholu podaří. To není dobrá bilance. Doufali jsme, že dívka vzhledem ke svému věku neuspěje v žádné prodejně a trafice. Ale že se jí to podařilo dvakrát ze čtyřech pokusů? To by nehádal nikdo.

Měli jsme se vsadit. Třeba o lahev rumu.