„Pohled na rozježděná těla je hrozný. Před několika lety jsem jela po silnici, když ropuchy putovaly do rybníka. Byly jich desítky, možná stovky. Zastavila jsem a otočila raději auto, abych úsek objela. Nikdo další se k tomu ale neměl. Ve zpětném zrcátku jsem potom viděla, jak hned dva náklaďáky přejíždějí tu hromadu žabích těl,“ popsala Renata Novotná z Chrudimska.

Obojživelníků v Česku ubývá, a tak se ochránci přírody snaží jim pomáhat dostat se k vodním plochám, kde se mohou spářit a naklást vajíčka.

„Ochránci zabezpečují úseky silnic, kde dochází k nadměrnému usmrcování přecházejících žab a čolků projíždějícími vozidly. Aprílové počasí jim tuto pomoc tradičně komplikuje. V centrální evidenci je více než 500 silničních úseků, kde každoročně hynou žáby pod koly aut. Pouze na několika desítkách z nich lidé obojživelníkům pomáhají,“ řekl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Ilustrační snímek
Námluvy žab začaly. Před smrtí pod koly aut je chrání zábrany i pasti

Město Chrast na Chrudimsku vždy před očekávanou migrací obojživelníků uzavře vozovku u Horeckého rybníka.

Letošní migraci žab prodloužilo chladné dubnové počasí.Letošní migraci žab prodloužilo chladné dubnové počasí.Zdroj: Hana Balašová

„Je to mezi Chacholicemi a Horkou ve směru na Skálu. Jde o ochranu vydanou Pardubickým krajem, které jsme nakloněni a velmi ji vítáme. Vždycky v tomto místě zahynulo na silnici mnoho žab,“ uvedl chrastecký starosta Vojtěch Krňanský.

Český svaz ochránců přírody mnoho let finančně i odborně podporuje aktivity dobrovolníků, kteří obojživelníky zachraňují, v programu Ochrana biodiverzity. Ochránit žáby na kritických úsecích silnic není snadné.

Jedním z cílů cykloexkurze bude i lesní rybníček Boušovka s porosty leknínů.
Žáby zakuňkají jako Smoljak ve filmu

„Je potřeba zvolit správné období, kdy se instalují podél silnic dočasné zábrany, které obojživelníky navedou na místa, kde se mohou bezpečně dostat na druhou stranu silnice. Tam, kde takové místo není, se u zábran instalují lapací pasti, do kterých jsou obojživelníci zachytáváni, a každý den jsou přenášeni na druhou stranu komunikace. Je to náročná činnost,“ dodal Stýblo.

Před čtyřmi lety zahájil Pardubický kraj v obci Přívrat na Orlickoústecku výstavbu trvalého řešení, do té doby ochránci přírody zvířata každé jaro přenášeli od provizorních zábran v kyblících. Nyní žáby putují bezpečně do rybníka třemi propustkami.