Fámy o tom, že u nás tito cizinci neumírají, nebo jsou dokonce jejich těla po smrti kamsi odvážena, jsou podle Ivo Vasiljeva z Česko-vietnamské společnosti přehnané.

„V Česku jsou pohřbeny desítky Vietnamců. Nevylučuji, že ti bohatší odjedou raději zemřít domů, pokud tam mají svou rodinu, ale to bude spíš velká výjimka,“ uvedl.

Konkrétně na Hradecku však jejich úmrtí častá nejsou. „Podle našich údajů tu loni zemřeli pouze dva Mongolci, letos z cizinců – Asiatů nikdo,“ informovala Zuzana Holzknechtová, vedoucí hradecké matriky.

Vietnamské pohřby se v krajské metropoli konají například v Obřadní síni v Kuklenách.

„Pamatuji si sice jen tři za posledních pět let, ale je to vždycky velmi emotivní obřad. S těmi našimi se to moc porovnat nedá. Pozůstalí projevují zemřelému a jeho památce nesmírnou úctu,“ řekl Martin Strejc, který je odpovědný za provoz síně.

Vietnamci mají podle něj ke smrti obrovský respekt.

„Vyprovázení mrtvého je významným aktem, který se řídí pevnými pravidly. Nikdo své emoce netají. Naopak. Projevováním svého smutku se vnitřně očišťují a vyrovnávají se smrtí blízkého,“ dodal Martin Strejc.

Přímo posvátný vztah Vietnamců k zemřelému dokládají i jejich domácí svatyňky.

„Každá vietnamská rodina má doma malý oltáříček, u něhož se pravidelně modlí. Úcta k předkům se v Asii přenáší na všechny starší lidi, kteří tak v tamní společnosti požívají mnohem větších poct než u nás.

Pohřby se pak liší jen koloritem - v kremační síni se vystřídá několik řečníků, kteří vzpomenou na mrtvého a zapálí vonné tyčinky,“ upřesnil Milan Daniel, jednatel cizinecké poradny Most pro lidská práva.