O novém supermarketu lidé ve městě hodně diskutují, má své příznivce i odpůrce. Ve městě jsou jen malé obchůdky většinou s pevnými cenami a o velkých slevových akcích se příliš nedá hovořit. Dvě prodejny Coop, koloniál, několik vietnamských krámků, obchod se zeleninou, maso-uzeniny, zdravá výživa. To je zhruba vše ze sortimentu potravin.

"Já bych uvítala, kdyby v tom novém marketu bylo kvalitní a cenově dostupné ovoce a zelenina. Chybí tu konkurence, proto je vše drahé," řekla Deníku mladá maminka, která se představila jako Veronika. "Já nemám supermarkety ráda a ani z toho našeho nejsem nadšená. Myslím, že tady máme všechno, co potřebujeme. Nejspíš tam zajdu, připadně zajedu autobusem, který tam má mít zastávku, opravdu jen vyjímečně," uvedla místní seniorka Hana.

Debata o novém supermarketu, který se právě buduje, je bohatá a většina lidí hádá správně, že jde o obchodní řetězec Albert. Ale Deník zároveň zjistil, že se do Heřmanova Městce chystá i Penny Market. "Mohu potvrdit, že v Heřmanově Městci otevřeme naši prodejnu. Věříme, že první zákazníky přivítáme ještě v letošním roce. O přesném termínu otevření budeme obyvatele Heřmanova Městce a okolí včas informovat," uvedl tiskový mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

Osobní poděkování hasičům v Litomyšli
Přesně na den rok po škaredé nehodě u Litomyšle přijel řidič hasičům poděkovat

Neodpověděl ale na otázku, zda půjde o ekologicky pojatou stavbu, jaká stojí ve Skutči. Je jako první v České republice celodřevěná a údajně vysoce ekologická. To však o Heřmanově Městci neplatí - na pozemku už stojí torzo z betonových kvádrů a u plotu jsou vyrovnané stavební, zřejmě panelové dílce.

Na pozemku, kde staví řetězec Albert, už stojí torzo z betonových kvádrů a u plotu jsou vyrovnané stavební, zřejmě panelové dílce.

Stavba je ve tvaru písmene L, takže je jisté, že k obchodu budou přiléhat drobné krámky ve stylu family centra. "Bude tam Pepco, tabák a Drogerie Teta. O dalším uchazeči investor jedná," informoval starosta města Aleš Jiroutek.

Z náměstí k novému obchodnímu středisku je to asi kilometr a ještě do kopce. Místostarostka města Zuzana Dvořáková si myslí, že supermarket budou zřejmě nejvíc navštěvovat lidé z okolních vesnic. "Protože z centra je to hodně daleko. Nemyslím si, že by se tam někdo vydal třeba pro svačinu nebo na drobný nákup. K tomu slouží malé prodejny, které tu máme, a také přinášejí zajímavé slevy," míní místostarostka.

Orlickoústecká nemocnice. Ilustrační foto
Nemocnice v Pardubickém kraji stopnou kvůli chřipkám od neděle návštěvy

Heřmanův Městec se díky výstavbě supermarketu dočkají druhého kruháku. "Co se týče přestavby stykové křižovatky na křižovatku okružní, v současné době máme dokončenou technickou studii, je vyhotoven bezpečnostní audit stavby a odevzdán čistopis dokumentace pro společné povolení stavby. Předpokládané zahájení je v roce 2025," potvrdila Deníku mluvčí pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic ČR Petra Drkulová.

Naproti přes silnici pak vyroste obchod Penny Market. "Ano, je to pravda. Kruhová křižovatka byla podmínkou, aby se mohlo stavět i na druhé straně. Pardubický investor tam postaví market a šedesát bytů," řekl heřmanoměstecký radní Tomáš Celunda. Najdou si podle jeho mínění obě velké prodejny na jednom místě své zákazníky? "Nejsem zastáncem supermarketů. Jeden budiž, ale dva? Já si myslím, že tohle už je za hranou. Město podle mne bude mrtvé," odpověděl Celunda na otázku.

Aby mohli šoféři pohodlně vjet k Albertu, bude se muset posunout socha Panny Marie Svatohorské směrem do křižovatky kvůli tomu, aby stála na městském pozemku. Sousední pruh půdy město prodalo investorovi za částku kolem tří milionů korun. Světice na podstavci stojí na křižovatce byla postavena v roce 1766.

Zdroj: Romana Netolická