Na jedné straně cesty svodidla, na opačné zase příkrý svah pod železniční tratí a bezohledná jízda některých řidičů. S takovou situací se musí vyrovnávat chodci jdoucí po silnici III/3436 k hlinecké mlékárně. Ze směru od Vítanova se blýská na lepší časy.

„Návrh vystavět chodník z Vítanova směrem na Hlinsko vyšel z podnětů občanů a potřeb obce zajistit bezpečný pohyb občanů a turistů,“ říká k připravované části chodníku starosta obce Vítanov František Navrátil. Bezpečnou cestou se místní dostanou k obratišti u mlékárny, kde je za další návaznost chodníku zodpovědné město Hlinsko. To ovšem nemá dostatek finančních prostředků na stavbu technicky komplikovaného úseku. Finanční nákladnost se podle slov místostarosty Hlinska Pavla Šotoly pohybuje v řádu pěti miliónů korun. A zlepšení se prozatím nechystá. Město se nyní věnuje rekonstrukci místních silnic v Koutech, kde musí být všechny komunikace nahrazeny novými, po náročné rekonstrukci kanalizace. „Město má projekt na chodník od Hlinska k mlékárně, ovšem pro jeho nákladnost, která spočívá v nutném zabezpečení svahu spolu s opěrnou zdí pod železniční tratí, nebyl chodník dosud vybudován,“ dodává místostarosta.

Plán na chodník v délce 630 metrů a šířce 1,5 m si pochvalují lidé, kteří každodenně dochází do Hlinska, ať už do zaměstnání nebo za známými. „Mám strach hlavně při jízdě na kole, někdy ta nákladní auta jezdí jak utržená ze řetězu,“ říká jedna z obyvatelek Vítanova.

Stavební stroje se mají do stavby chodníku v úseku od Vítanova pustit příští rok. „Vše je odvislé od financí. Už jednu dotaci se nám ale podařilo na chodníky ve Vítanově získat,“ chlubí se úspěchy František Navrátil.

Hlinecká část chodníku se realizace na nebezpečném úseku silnice „obklíčeného“ svodidly jen tak nedočká. Podle Pavla Šotoly je problém v nemožnosti dotovat celý projekt.

Jak tedy celou věc řešit? Nebezpečnému úseku se dá inteligentně vyhnout. Stačí se na cestu vydat o pět minut dříve a projít se brzy po nových cestách v dolní části Koutů. Tam člověk alespoň uskočí do „příkopu“.

Radek Latislav