Až generace dnešních starších školáků dospěje, čekají televizní společnosti chmurné časy, pokud se nevrhnou na nové technologie. Mimo jiné i o tomto faktu svědčí statistický projekt Minisčítání.

„Jde o akci, která hravou formou ukazuje dětem, jak pracuje statistika, k čemu jsou potřebné její údaje a co všechno se dá díky ní zjistit,“ říká Ondřej Kubala, tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

V první půli listopadu vyplňovali žáci (ze čtvrtých až devátých tříd) při výuce na internetu jednoduché dotazníky – jaký by byl podle nich ideální školní výlet, kolik času tráví na internetu, jakou by chtěli mít zvláštní schopnost, jaký předmět mají nejméně rádi nebo jak jim chutná ve školní jídelně.

Nepotřebují televizi, jen počítač a mobil

V Královéhradeckém kraji se projektu účastnilo necelých 1400 dětí, v Pardubickém kraji skoro o šest stovek více.
A výsledky? Na Královéhradecku si 56 procent dětí přeje mít počítač s internetem, 26 % si neumí představit život bez mobilu, pak nasledují playstation, MP3 přehrávač a teprve na konci žebříčku s pouhými čtyřmi procenty televizní přijímač.

Pardubický kraj je na tom podobně. Počítač s internetem preferuje také 56 % školáků, mobilní telefon 27 %, zatímco televizi jen 5 % dětí.
Jak ukázal průzkum, čtvrťáci až deváťáci touží po tom mít zvláštní schopnosti. V obou krajích jasně zvítězilo umění zastavit čas, v Pardubickém kraji s patnácti procenty, v Královéhradeckém kraji se sedmnácti procenty.

Na druhé příčce skončilo čtení myšlenek. To by v obou krajích chtělo umět třináct procent školáků.

Nejhorší předmět? Přece český jazyk

Nejméně oblíbeným předmětem napříč republikou je český jazyk. Nejraději by ho zrušilo 26 procent dětí.
Druhá nejméně oblíbená je matematika (19 procent) a třetí fyzika (16 procent).
V Královehradeckém kraji získala prvenství neoblíbená čeština (23 %), druhá byla matematika (21 %) a třetí fyzika (17 %). V Pardubickém kraji pak čeština (30 %), před matematikou (20 %) a fyzikou.

Být zdravý, šťastný, bohatý a taky trošičku chytrý

Touhy dětí jsou velmi podobné přáním dospělých.
V obou krajích chtějí být žáci hlavně zdraví. Na Hradecku si to přeje 29 % školáků, na Pardubicku 30 %. Pak teprve šťastní, bohatí, spokojení, slavní, chytří a krásní

Příští týden vstoupí projekt do své druhé fáze. Na internetu zveřejní statistici detailní výsledky. „Učitelé i samy děti budou porovnávat, jestli je třeba rozdíl v tom, jak tráví volný čas kluci a jak holky. Jestli ti, kteří jezdí déle do školy, chodí také dříve spát. Nebo zda by modrooké děti chtěly mít jinou zvláštní schopnost než jejich hnědoocí kamarádi,“ vysvětluje Eva Kortanová z Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Srovnání půjde až na úroveň jednotlivých tříd, takže například děti z 5. A v pardubické „základce“ se mohou detailně porovnávat třeba s dětmi z královéhradecké 5. B.

„Je to sice velmi zjednodušené, ale to je přesně princip, na kterém statistika funguje,“ dodává Eva Kortanová. Minisčítání má zároveň profil na Facebooku se speciálně naprogramovanou statistickou aplikací. Inspiraci k projektu získal ČSÚ v zahraničí.