Starostou Skutče se s největší pravděpodobností opět stane současný starosta Pavel Bezděk. Jeho vítězné uskupení Nezávislých pro město a okolí se na tom dohodlo s Patrioty a se zástupci skutečského hnutí ANO. V devatenáctičlenném městském zastupitelstvu reprezentují uvedení spojenci těsnou většinu deseti hlasů.

„Neformálně nám ale deklarovali svoji podporu i další zastupitelé. V součtu by tak mohlo jít až o patnáct hlasů,“ přemítá Pavel Bezděk.

Ustavující zasedání zastupitelstva se bude ve Skutči konat ve středu 31. října a koaliční zastupitelé by na něm měli na základě zmíněné dohody potvrdit i jméno místostarosty. Tím se má stát lídr Patriotů Jaroslav Hetfleiš, který bude ve své funkci působit jako uvolněný místostarosta.

Ivan Jeník pokračuje

Zatímco ve Skutči k naplnění dohody teprve dojde, ve Slatiňanech nastal v průběhu povolebních jednání překvapivý obrat. Ten už také vyvrcholil středeční opětovnou volbu Ivana Jeníka do křesla slatiňanského starosty, byť jím vedené SNK-ED skončilo ve volbách s šesti mandáty teprve druhé za Sedmou – stranou pro Slatiňany.

Vítězná Sedma má v zastupitelstvu o jednoho člověka víc, avšak při vyjednávání se jí nepodařilo získat rozhodujícího spojence, zatímco starostovo SNK-ED si dokázalo vyjednat podporu od volebního uskupení reprezentujících společnou kandidátku ODS a TOP 09. Z tohoto volebního lístku postoupila do zastupitelstva pětice úspěšných kandidátů, takže nová koalice disponuje v jednadvacetičlenném zastupitelském sboru těsnou většinou jedenácti hlasů.

„Máme ale i podporu KDU-ČSL a byli jsme podpořeni rovněž dvojicí zastupitelů za KSČM,“ říká na adresu ustavující schůze starosta Ivan Jeník. V radě města jsou čtyři lidé za SNK-ED a trojice reprezentantů koaličního partnera. Mezi hlavní cíle koalice bude podle starosty patřit urychlená příprava a následné schválení nového územního plánu.

Otazník v Chrasti

V Chrasti dosud nejsou jednání o nové koalici skončena. Jasným vítězem hlasování se tady stala se šesti mandáty Volba pro město Chrast v čele se starostkou Martinou Lacmanovou. O zbývajících devět křesel se ale v Chrasti dělí hned pětice dalších subjektů, takže situace zůstává celkově nepřehledná a připouští řadu rozličných spojenectví. Ustavující schůze zastupitelstva se bude v Chrasti konat v pondělí 5. listopadu.