"Jsou poničené nejen samotné porosty, ale popadaly nám i čerstvě postavené oplocenky," říká starosta města Miroslav Krčil. Silná bouře pokácela zejména vzrostlé smrky, ale zpustošila ve městě a okolí i listnáče, za oběť jí padly lípy a další stromy. Mnohé z nich mají ulomené větve a jejich stav je neutěšený. Právě kvůli riziku vážných úrazů starosta Krčil varuje před vstupem do postižených lesních úseků. "Některé stromy a větve se ještě mohou zřítit k zemi, lidem tak hrozí nebezpečí," zdůrazňuje.

Podle jeho informací zaznamenaly Lesy České republiky jen na Hlinecku a Chrudimsku značnou škodu - má jít asi o pětadvacet tisíc kubíků popadaného dřeva. Nějakou dobu potrvá, než se všechno zlikviduje a je velmi pravděpodobné, že tato státní organizace vydá v nejbližších dnech zákaz vstupu do postižených území.

O vrtoších počasí minulého týden jsme psali zde:

Dřevo v hlineckých městských lesích dlouho ležet na zemi nebude, město ho hodlá co nejdříve prodat. A ne za ledajakou cenu - kubík smrku určeného pro dřevozpracující průmysl nyní stojí dva a půl tisíce korun. "V Rakousku ho vykupují za tři tisíce. Zcela jistě se prodá," ujišťuje starosta. Radost z "výdělku" je ale pražádná, bouře jen větší měrou prohloubila velmi složité lesní hospodářství poslední doby, které je poznamenáno kůrovcem.

Silný bouřkový vítr pokácel stromy i v nedaleké Chrasti, kde utrpěla snad největší škody naučná stezka vedoucí směrem k Vrbatovu Kostelci. Zničený úsek nechalo město obehnat páskou značící zákaz vstupu. "Bylo tam dost stromů v soukromém vlastnictví i těch, které patří biskupství. Navíc tam spadlo elektrické vedení, což se stává pokaždé, když je silný vítr. Budu apelovat na ČEZ, aby bylo uloženo do země," řekl starosta Chrasti Vojtěch Krňanský.