Věřte nevěřte. Palác za miliardu, ale nejspíš stačí poryv větru a střecha z něj padá snadněji než z kdejakého bezdomoveckého přístřešku.
Plechy létaly ze střechy z paláce, který byl s nebývalou pompou a slavnostním odpočítáváním otevřen v úterý, v pátek před devátou večer.

„Hasiči vyjížděli 28. listopadu ve 20.56 hodin na Masarykovo náměstí v Pardubicích, kde z nově otevřeného Afipaláce padaly plechy ze střechy. Jelikož foukal velmi silný vítr, hasiči nemohli ustavit a použít výškovou techniku. Provedli proto průzkum na střeše objektu a po dohodě se správcem Afipaláce si stavební firma zajistila zajištění plechů sama,“ uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.

Z ulice byl vidět asi dvoumetrový kus plechu, který plandal přes okraj střechy. Podle hasičů ale přímo nikoho neohrožoval, nechali proto na majiteli, aby dal věc do pořádku.

„Myslím si, že stavební firma nestíhala a s každým dnem navíc by platila neuvěřitelnou pokutu. Bude tam asi víc problémů,“ reagoval jeden z rozhořčených čtenářů na internetových stránkách Pardubického deníku.

Jak na staveništi

Podle nepotvrzených informací ještě střecha nebyla zcela hotová. Vítr by se tak pod ni mohl snadněji dostat.

Hotovy v každém případě nejsou ani jiné části paláce. Například lávka přes silnici, kongresový sál, multikino bude taktéž otevřeno až v průběhu prosince.
Čilý stavební ruch zde je ostatně vidět i po otevření paláce. Staveniště připomíná především jeho okolí.

Nákupní galerie Afipalác je jednou z největších v zemi, má být obdobou pražské Flory. Investorem jsou Izraelci. Palác nabízí komerční plochu o rozloze dvaceti tisíc metrů čtverečních. Má tvar do písmena L a na jedné straně je napojen na sousední Tesco.

Stržená střecha supermoderního paláce pár dní po otevření je podobné faux pas, které se stalo v červnu u nedaleké Chrudimi. Oslavovanou a mediálně propagovanou dřevěnou rozhlednu tam čtyři dny po velkolepé premiéře rozmetala vichřice.

Škody ale působil prudký vítr během noci z pátku na sobotu i jinde. Hasiči vyjížděli především k popadaným stromům přes silnice. Nejhorší byla situace na Chrudimsku a na Orlickoústecku.

V celém Pardubickém kraji hasiči likvidovali kolem dvacítky spadlých stromů. Vítr řádil i v okolí Třebechovic pod Orebem na Královéhradecku či v podhůří Orlických hor. Výraznější škody na majetku ale nezanechal.

Na Rychnovsku se kvůli stromu přes silnici vyboural řidič osobního auta, když se kmenu snažil vyhnout a při manévru skončil v příkopě.