"Sklopné sedačky, to byla klasika. Šíleně klouzaly a v létě, když jsem měl kraťasy, se mi lepily na tělo," směje se fanoušek futsalu Radek. Na novou podobu části sportovní haly se velmi těší a je rád, že sedadla nezůstanou původní, jak se ještě před časem zvažovalo. "Počítáme s instalací 520 kovových sklopných sedaček. Nemusí být kovové, ale je třeba, aby splnily třídu D, kterou požadují hasiči. Jde o reakci na případný oheň. Plastové nepřipadají v úvahu a dřevěné, jaké jsem si přál i já, tam také nelze dát. Třeba nás někdo z oslovených dodavatelských firem překvapí," řekl radní zodpovědný za investice Aleš Nunvář.

Deník získal vizualizaci projektu zpracovaného královéhradeckým architektem Filipem Albrechtem. "Jediné, co by se ještě mohlo změnit, je barevnost tribuny. Navrhuji, aby barva sedaček byla v kombinaci červené a šedé," poznamenal architekt Albrecht.

Neplánovaně dojde k sanaci celé tribuny. Ukázalo se totiž je je nutná. Tím však vznikly vícenáklady 4,389 milionu korun na opravu 245 metrů čtverečních vodorovných ploch a 128 metrů čtverečních ploch svislých.

Fantomové garáží dopadeni
Fantomy garáží na Chrudimsku policie dopadla. Podívejte se na video ze zásahu

První etapa rekonstrukce sportovní haly skončí v létě a pravděpodobně v září do nových prostor zamíří první návštěvníci. Nově budou vstupovat z boku, tedy z Opletalovy ulice. Uvnitř domodra zbarvené budovy se budou nacházet nové šatny pro rozhodčí a hráče, své zázemí tu najdou i oddíloví lékaři. S výstavbou nové sportovní haly se zároveň rekonstruuje v objektu sousedící hala stará, která sloužila futsalistům.

"V místě původních šaten vznikne nová tělocvična pro veřejnost. K poslední takové výstavbě došlo v Chrudimi v 70. letech, a tak jsem rád, že se po tak dlouhé době lidé veřejné tělocvičny dočkají," uvedl starosta města František Pilný.

Využití sportovního areálu - pro větší rozlišení rozklikněte:

Vnitřní prostory haly jsou většinou zbarvené do modré, červené a šedé barvy.Vnitřní prostory haly jsou většinou zbarvené do modré, červené a šedé barvy.Zdroj: architekt Filip Albrecht

Sporthotel, který se nachází za rohem na Tyršově náměstí, zůstane uzavřený a totéž platí i pro sousední Tyršův dům. Rekonstrukce se bude řešit až v druhé etapě, tedy zřejmě v roce 2026. Sporthotel půjde celý k zemi. Je zchátralý a památkáři kvůli necitlivým stavebním zásahům v totalitní době neměli proti zbourání žádné námitky. Namísto dnešní stavby tak bude vybudován vyšší sporthotel, do kterého se má vejít osádka autobusu plného sportovců, což dosud nebylo možné.

Daň z nemovitosti stoupla. Ale ne všude.
Na dani z nemovitostí si připlatíme. Víme, o kolik to bude v Chrudimi

Architekt Filip Albrecht však svým projektem Chrudimáky rozdělil na dva názorové tábory. Diskutované jsou především obrácené trojúhelníky na fasádě domu.

Rekonstrukci sportovní haly ukončí výstavba parkovacího domu, se kterým se původně nepočítalo. Ale vzhledem k rostoucímu počtu aut nejen návštěvníků sportovních utkání, ale i obyvatel z okolních domů, se tento krok ukázal podle radnice jako nezbytný.