Ke změně zdroje pitné vody má dojít k 1. dubnu příštího roku. „Zároveň se začíná přepracovávat studie rekonstrukce úpravny vody v Hamrech. Znovu by měl být zhodnocen i záměr stavby výtlačného vodovodu od slatiňanského Monaka do Hlinska,“ uvádí starostka Magda Křivanová.

Na dnešek je naplánováno jednání se zástupci hlinecké mlékárny a pivovaru. Tyto firmy jsou totiž největšími odběrateli vody v oblasti. Vedení VaKu Chrudim přislíbilo, že uvolní finanční prostředky, které pomohou těmto firmám řešit problematiku změny zdroje pitné vody. „Ve středu podrobně seznámím s rozhodnutím také radní,“ doplňuje Křivanová. Starostka věří, že se do dvou let podaří připravit rekonstrukci hamerské úpravny tak, aby jiný zdroj Hlinecko nepotřebovalo.

„V každém případě Hamerská přehrada zůstane v režimu zdroje pitné vody a nestane se z ní rekreační vodní plocha. Takové je nařízení ministerstva zemědělství,“ tvrdí Křivanová.

Hlinečtí zároveň chtějí, aby Pardubický kraj přehodnotil svoji koncepci rozvoje vodovodů a kanalizací. Tato iniciativa souvisí s výsledky nezávislé studie, kterou nechalo město zpracovat odborníky z Vysokého učení technického v Brně. Ze studie vyplývá, že stavba výtlačného vodovodu ze Slatiňan do Hlinska je nejméně vhodnou variantou řešení situace zásobování oblasti pitnou vodou. Krajská koncepce s ní přitom počítá.