„Mírný stupeň znečištění byl zaznamenán pouze u rybníků Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku,“ uvádí Krajská hygienická stanice v Pardubicích.

Obě vodní nádrže mají horší kvalitu vody dlouhodobě.

Čisté jsou vodní nádrže Seč na Chrudimsku a Pastviny na Orlickoústecku, stejně jako rybník Dlouhý v témže okrese, kerý býval v předchozích letech už na počátku léta zasažen sinicemi a řasami.

Koupat se je možné v písnících u Březhradu či Mělic na Pardubicku.

Voda ve vodních nádržích a koupalištích v Královéhradeckém kraji je podle hygieniků ve většině případů vhodná ke koupání.

„Rozbory prokázaly zvýšené bakteriální a fekální znečištění v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

„Po koupání v Oborském rybníku upozorňujeme na mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů, zvláště u vnímavých jedinců. Po koupání doporučujeme osprchovat se čistou vodou,“ uvedla Krejčí.

Hygienici v tomto týdnu odebrali také vzorky vody z koupališť Pecka a Teplice nad Metují, kde jsou výsledky v pořádku.

Problémy s kvalitou vody se v hradeckém kraji objevují většinou až v druhé polovině prázdnin, kdy hygienici doporučují po vykoupání v některých nádržích osprchování pitnou vodou.

Výsledky rozborů hygienici z obou krajů zveřejňují na svých webech.

(pl, čtk)