„Splutí Doubravy je naplánované až na poslední říjnovou sobotu, takže do té doby se ještě může situace změnit, ale za současného průtoku lodě do řeky nemohou. Pařížovská přehrada je navíc úplně prázdná, takže si není jak pomoci,“ říká skautský a vodácký vedoucí František „Bobr“ Zvěřina z Ronova nad Doubravou.

Potíže posledních let

Prázdná Pařížovská přehrada není pro vodáky na Doubravě úplně novým zjevením. „Podobnou situaci jsme v uplynulých pěti letech už párkrát zažili, takže na zamykání řeky už dvakrát nedošlo. Ale když se ohlédnu ještě víc do minulosti, tak tehdy jsme takové potíže nemívali,“ vzpomíná František Zvěřina, který se věnuje vodákům a skautskému životu už několik desítek let.

Společné splutí řeky Chrudimky má být rovněž v režii ronovských skautů a je naplánované už na sobotu 15. září. Jeho osud je však rovněž nejistý, byť se má odehrát v úseku pod Sečskou přehradou, která prozatím zadržuje dostatečné množství vody. „Co jsem ale mluvil s lidmi z Povodí Labe, tak si asi nikdo odpouštění vody neriskne, protože není v dohledu žádný významnější déšť,“ pokračuje František Zvěřina.

Vodáci z Ronova nad Doubravou si letos příliš neužili vodních radovánek v domácím prostředí. „Naštěstí jsme byli na Slovensku a také na Šumavě, kde jsme po tamějších deštích zastihli docela pěknou vodu. Pak jsme také pořádali akci Špunti na vodě, která se konala na Sázavě. Ta byla určena malým školákům nebo i dětem předškolního věku. Lodě jsme při ní sice museli občas přenášet, takže splutí místy připomínalo spíš pěší turistiku, ale i tak se všichni dobře zabavili,“ uzavírá František Zvěřina.

Chrudimští na suchu

Členové chrudimského vodáckého sdružení Kačeři budou pořádat až Mikulášské splutí v závěru roku. „Do té doby se ještě chceme vypravit na nějaký vodní kanál, protože jinak není kam vyrazit. Příští sobotu jsme měli jet na závody na Úhlavě do Nýrska, ale ty byly kvůli suchu zrušené. To samé postihlo závody na Hamerském potoku u Jindřichova Hradce,“ konstatuje vedoucí chrudimských vodáků Petr Zitko. 

Ilustrační foto
V Chrudimi bodovala Chata na prodej