VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodění Jidáše má po masopustních obchůzkách šanci stát se památkou

Chrudimsko - Soubor lidových staveb Vysočina zaslal v těchto dnech nominační návrh na zápis obyčeje vodění jidáše do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.

5.3.2012
SDÍLEJ:

Vodění Jidáše v Jenišovicích na Chrudimsku.Foto: Petr Pitra

Nominační návrh zpracovaly Hana Vincenciová z Východočeského muzea v Pardubicích, Ilona Vojancová ze SLS Vysočina a Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Zajímavý obyčej nazývaný vodění Jidáše se koná v několika vesnicích v prostoru mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem. „V několika vesnicích se na Bílou sobotu koná obchůzka s maskovanou postavou nazývanou Jidáš, jejíž kořeny ovšem sahají do předkřesťanských dob. Je to zvyk natolik jedinečný, že jsme se rozhodly zpracovat nominační návrh a požádat o zápis na národní seznam nehmotných památek,“ uvedla Ilona Vojancová.

Oprávněnost návrhu posoudí odborníci z Národní rady pro tradiční lidovou kulturu. Pokud by nominace uspěla, měl by Pardubický kraj na tomto národním seznamu zapsaný, po masopustních obchůzkách a maskách z Hlinecka, již druhý jev lidové kultury. Soubor lidových staveb Vysočina je z pověření ministerstva kultury regionálním pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu v Pardubickém kraji, díky tomu zaslal nominační návrh na zapsání tohoto dnes již vzácného lidového obyčeje .

„Jidáši, Jidáši, cos to učinil, že jsi svého pána zradil? Za to budeš pykati, s čertem ďáblem sídliti!“ S touto říkankou obcházejí chlapci vesnické domy a jsou za to obdarováváni. Vodění Jidáše ovšem předchází takzvané „vrkání“, jež spočívá v obchůzce s hlasitými klapačkami a řehtačkami. dřevěnými nástroji různých konstrukcí. Ty mají nahradit podle tradice zvony, které „odletěly do Říma“.

(ron, iv)

Autor: Redakce

5.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bára Štěrbová (3 kg a 49 cm) je po šestileté Elišce druhou dcerkou v rodině Aleny a Petra Štěrbových z Ochozi.
16

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení