„Minulé pondělí jsme dělali odběry na Seči. Výsledky jsou velmi dobré a vodu pořád můžeme označit na stupnici číslem jedna, tedy vhodnou ke koupání," uvedl hygienik.

Sečské vzorky sice obsahovaly zvýšené hodnoty chlorofylu, to ale odborníci připisují na vrub spíše vodním řasám, které jsou podle Jaroslava Říhy méně nebezpečné než sinice.

„Vizuálně voda vypadala dobře. Průhlednost se pohybovala v některých místech až do jednoho a půl metru, což je na toto roční období stav velice pěkný," doplnil Jaroslav Říha.

Vodní plochu Konopáč u Heřmanova Městce ohodnotili hygienici stupněm dva. „Voda je naprosto v pořádku, ale jako každý rok je i letos trochu zbarvená do zelena, což způsobují řasy," uvedl krajský hygienik.

Nebezpečných sinic se ve vodě vyskytuje jen velmi málo. „Mohly to způsobit velké červnové srážky, kdy se voda v Sečské přehradě promísila a jsou v ní zastoupené ve velké míře i řasy, takže sinice nemají dostatek prostoru, aby se mohly množit a dominovat," dodal Jaroslav Říha.

Odhadovat další vývoj v současné době nelze. Nové vzorky budou hygienici odebírat příští pondělí. Silné bouřky by na kvalitu vody vliv mít také neměly.

LUKÁŠ VANÍČEK