„Nepřetržitou službu zahájíme v červenci, ale pokud bude hezky už v červnu a kempy budou tou dobou plné lidí, začneme u přehrady působit během víkendů už o měsíc dřív,“ řekl vodní záchranář Jan Vlasák.
Někteří z vodních záchranářů se nyní připravují na zkoušky, aby obnovili svou kvalifikaci. Na všechny pak čeká ještě víkendové soustředění, které se bude odehrávat přímo u Sečské přehrady.

Poslední dvě letní sezony byly pro vodní záchranáře v Seči poměrně klidné. Na březích přehrady i na její hladině jsou ale nepostradatelní. Ošetří rozraženou hlavu, poskytnou první pomoc při úpalu nebo úžehu… „Občas jsme byli přivoláni i k událostem, které se odehrály kus od břehů přehrady. Tak jsme kdysi například poskytovali pomoc muži, který se zřítil do několikametrové hloubky ze skaliska pod Ohebem, nebo jsme jinému pomáhali při tlumení epileptického záchvatu,“ vybral Jan Vlasák pár významnějších zásahů.

KURZY BYLY ZAHÁJENY
Organizace Vodní záchranné služby je kolektivním členem Českého červeného kříže (ČČK). Také příslušníci jeho chrudimského oblastního spolku teď mají napilno. Na jaro nachystali pro veřejnost celý soubor besed první pomoci na různá témata. Minulou středu se konala první z nich. „Během čtyř hodin se účastníci seznámili se širokým spektrem neúrazových akutních stavů, jako je infarkt myokardu, mozková příhoda, epilepsie, hypoglykémie a další,“ sdělil předseda oblastní výkonné rady Vratislav Příhoda.

Na dnešek je od 17 hodin připraven minikurz pro řidiče a další účastníky silničního provozu. V této prakticky zaměřené lekci se účastníci seznámí s první pomocí u nejčastějších úrazů v dopravě včetně zvládání první pomoci u nehody. „Kurz dosud není zcela obsazen, takže přijít může každý,“ pozval Vratislav Příhoda.

ÚČAST JE BEZPLATNÁ
V sobotu se uskuteční také oblíbený minikurz „Základy první pomoci u dětí“, zaměřený na akutní stavy u dětí všech věkových kategorií. Určen je rodičům, prarodičům, budoucím rodičům a vůbec každému, kdo přichází do kontaktu s dětmi. V květnu se uskuteční například i kurz zaměřený na rozpoznání srdeční zástavy, uvolnění dýchacích cest, oživování a na použití veřejně dostupných automatizovaných externích defibrilátorů.

Jsou připraveny i další kurzy. Jejich soupis najdou zájemci na webových stránkách chrudimského ČČK, kde se mohou i zaregistrovat. „Všechny kurzy budou probíhat v učebně Českého červeného kříže v chrudimském Městském parku a díky podpoře Zdravého města Chrudim jsou zdarma,“ doplnil Vratislav Příhoda.