„Nejdůležitější je vždy sehnat na sezónu potřebné peníze. Působíme sice pod hlavičkou Červeného kříže, bez podpory Pardubického kraje, města Chrudimě nebo sponzorů z řad soukromých firem bychom se ale neobešli. Ale nebrečíme, zatím s tím dokážeme vcelku dobře vyjít,“ uvádí šéf zdejších záchranářů Zdeněk Pavlík.

Čtyřiatřicetiletý Pavlík se upsal dobrovolné práci vodního zachránce v roce 1995, tehdy patřil mezi šest zakládajících členů jednotky. „Je to zvláštní, protože jsem do té doby nikdy v Seči ani nebyl,“ usmívá se sympatický praporčík Armády České republiky. „Teď už si léto bez služby u přehrady nedovedu ani představit,“ dodává Pavlík.

Za třináct let záchranáři vypozorovali, že chování většiny rekreantů se mění k lepšímu. Stále méně lidí se například vydá na přehradu ve člunu bez nasazené záchranné vesty.

Po odchodu policistů získali záchranáři ubytovnu

Lidé u přehrady si už na vodní záchranáře dávno zvykli. „Zpočátku na nás někteří pokřikovali jako na členy pobřežní hlídky ze známého amerického seriálu,“ usmívá se jejich šéf Zdeněk Pavlík.

Dnes všichni vědí, že si u obětavých mužů i žen můžou půjčit třeba loďku na projížďku po vodní hladině. Pro zachránce je provozování půjčovny doplňkovým, ale důležitým zdrojem získávání příjmů. Dobrovolníci slouží vždy nejméně ve dvojici, na nudu si ale většinou nemůžou stěžovat.

Obracejí se na ně i rekreanti, kteří potřebují s něčím poradit, případně ošetřit drobné zranění. „Přece jen je škoda, že v Seči nepůsobí stálá posádka lékařské záchranné služby, občas by se profesionální zdravotníci hodili,“ přemítá Pavlík.

Po přítomnosti záchranky už dávno volá i vedení města. Na dopis současného starosty města Lubora Schmitta reagoval ale Pardubický kraj i v posledním případě odmítavě.

Sečští by tu rádi viděli i trvalou služebnu republikové policie. Ta bývala v létě přímo v areálu autokempu Pláž. „Na jejich odchodu jsme my, jako vodní záchranka, vlastně vydělali. Dostali jsme totiž jejich bývalý domek do užívání. Získali jsme tak potřebné zázemí a co víc – máme kde přespávat,“ pochvaluje si Pavlík změnu, která se udála právě v letošním roce.

Sezóna v Seči je ale jinak zatím klidná, snad až příliš. Záchranářům ale asi přibude práce s očekávaným návratem léta.