„Zatím sloužíme u vody jenom o víkendech. Zasahovat jsme napoprvé nemuseli. S příchodem práznin ale znovu zahájíme každodenní nepřetržité služby,“ vysvětluje Vladimír Pavlík z vodní záchranné služby. Rajonem záchranářů je blízké okolí autokempu Pláž a vodní hladina až po přehradní úžinu. „S nejošklivějším zraněním jsme se ale vloni setkali přímo v kempu. Žena si při práci položila nůž do trávy a při kroku zpět se na čepel napíchla a prořízla si lýtkový sval na noze. U Hoješína došlo i ke dvěma vážným úrazům při skoku do mělké vody,“ vzpomíná Pavlík.

Záchranáři jsou od loňského roku vybaveni novým člunem, který jim slouží velmi dobře. V letošní sezoně přibyla do jejich inventáře další novinka. Tou je satelitní navigační systém GPS. „Konkrétní využití se určitě brzy najde, prozatím počítáme s GPSkou hlavně při výcviku v terénu,“ vysvětluje záchranář. Ve službách u přehrady se během sezony vystřídá více než dvacítka vyškolených lidí.

Mezi důležité aktivity vodní záchranné služby Červeného kříže patří i činnost při prevenci a výchově mladé generace. Ani letos tak nebudou záchranáři chybět při akci „Bezpečné prázdniny“. Ta bude letos poprvé v Hlinsku v prostorách u bazénu, připravena je na tento pátek. Podílí se na ní i Sportovní klub policie ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému.