Patnáct stovek platí za vodu pravidelně kde kdo. Ve velké části Chrudimska jde například o úhradu průměrné spotřeby rodiny za jediné čtvrtletí. Patnáct set korun jsou zvyklí platit také obyvatelé Horního Bradla a přilehlých místních částí. Jenže – za rok!

Jak je to možné? „Lidé v naší obci platí za krychlový metr vody jen 15,40 koruny. Máme totiž vlastní zdroj pitné vody a máme i vlastní vodovod. Je třeba dodat, že kanalizaci v obci nemáme, takže zmíněná částka se týká jenom vodného. Stočné tedy neplatíme,“ vysvětluje starosta železnohorské obce Radislav Kumpan.

Jak ale přiznává, levná voda je vykoupena mnohými starostmi. Koho? Přece samotného starosty. „S průběžným vyřizováním formalit, dohledem nad kvalitou vody a s odváděním nejrůznějších poplatků je plno práce. Už za námi byli jiní provozovatelé, ať jim vodovod převedeme, že se pak o všechno postarají sami. Jenže to bychom tu zřejmě už tak levnou vodu neměli,“ říká mladý starosta, který zatím veškerou práci zastane ve spolupráci s jediným odborníkem vybaveným nejen znalostmi, ale také předepsanou odborností.