Medaile Za službu v zahraničí, Čestné odznaky AČR Za zásluhy, Záslužné kříže ministra obrany a Odznaky Za bojový kontakt převzali příslušníci 13. strážní roty BAF (Bagram Air Field), kteří působili v misi Resolute Support. Z Afghánistánu se jednotka vrátila už na jaře, vzhledem k mimořádným úkolům, které armáda plnila v souvislosti s koronavirem a přísným hygienickým opatřením, byli vojáci oceněni až nyní.

PRVNÍ MISE

Dobrou práci svých vojáků ocenil velitel 13. strážní roty BAF kapitán Josef Kozelek. „Více než polovina vojáků vyjížděla na misi poprvé a jsem rád, že se svěřených úkolů zhostili velice svědomitě. Ocenili jsme pomoc odborníků, která se týkala především našeho majetku na základně.“ Na závěr poděkoval rodinným příslušníkům a zdůraznil, že stále platí, že vyjíždí-li voják do mise bez podpory nejbližších, ovlivní to jeho pracovní výkon.

PRODLOUŽENÝ POBYT

„Původně měla mise trvat jen čtyři měsíce, ale příslušníci poslední rotace zde strávili více než sedm měsíců. Vojáci v rámci společných operací s americkými, gruzínskými a afghánskými partnery drželi patroly na vozidlech i pěšky s komplexní podporou, včetně taktického bezpilotního letounu Scan Eagle,“ připomněl velitel 43. výsadkového praporu podplukovník Ivo Zelinka.

Vojáci po návratu prošli zpřísněnou karanténou a zdravotními testy, na shledání s rodinami si tedy museli počkat týden.

• 13. strážní rota BAF měla celkem 171 příslušníků. Jádro tvořili vojáci 43. výsadkového praporu Chrudim, které doplnili specialisté z dalších útvarů a zařízení Armády České republiky.

• Strážní rota BAF se od roku 2013 podílela na ochraně strategické základny Bagrám.

• Za sedm let se zde vystřídalo 13 kontingentů. První strážní rotu tvořili příslušníci 73. mechanizovaného praporu z Přáslavic, poslední vojáci 43. výsadkového praporu z Chrudimi.

• Celkem Bagrámem, jednou z nejdůležitějších amerických základen v Afghánistánu, prošly téměř 2000 českých vojáků.

• Češi se společně se spojenci starali o vnější bezpečnost základny, což znamenalo nepřetržité patrolování v prostoru odpovědnosti, 24 hodin denně sedm dní v týdnu. V praxi šlo o výjezdy v okruhu 15 km i několikrát denně na víc než 12 hodin.

• Češi byli za svoji práci pravidelně oceňováni americkými veliteli. Ti vyzdvihovali především jejich odhodlanost, píli a profesionalitu.

• V červenci 2014 zde Armáda ČR zaznamenala jednu z největších ztrát, po útoku sebevražedného atentátníka zahynulo pět našich vojáků. Další tři vojáci zemřeli o čtyři roky později, v srpnu 2018.