Na Resselově náměstí v Chrudimi se v pátek uskutečnil slavnostní nástup 7. kontingentu Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), který se navrátil do vlasti z afghánského Lógaru.

Slavnostního nástupu se zúčastnili vojáci a přímí účastníci mise spolu s velitelem navrátivší se vojenské jednotky plukovníkem Miroslavem Hlaváčem a vedoucím civilní části mise Petrem Svačinou. Přítomen byl i 1. náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider, zvláštní zmocněnec pro PRT Lógar Daniel Volf, starosta města Chrudim Petr Řezníček a další hosté.

Podstatnou část včerejšího nástupu tvořilo vyznamenávání účastníků mise a řečníci u mikrofonu vyslovili vojákům i mnohá poděkování.

„Jménem civilní části děkuji plukovníku Hlaváčovi i všem příslušníkům 7. jednotky za jejich profesionalitu a odhodlání, bez kterých by naše práce, a přiznejme, že ani naše pouhé přežití v Afghánistánu, nebylo možné. Jsou dvě možnosti, jak se účastnit mise v Afghánistánu. Jedna je, chodit po bezpečně prošlapaných stezkách. Nebo si najít cestu vlastní, a zanechat nesmazatelnou stopu. Jsem hrdý na to, že naši vojáci zvolili tu druhou cestu,“ uvedl vedoucí civilní části mise Petr Svačina.

Chrudimský starosta Petr Řezníček vojákům poděkoval v první řadě za to, že vrátili všichni a zdraví. „Chtěl bych poděkovat velení České armády i za to, že jsem měl možnost vidět na vlastní oči, co znamená složitá a zodpovědná práce vojáka tohoto kontingentu,“ vzpomněl Řezníček na svou nedávnou návštěvu v afghánské provincii.

Terorismus je stálou hrozbou

O nebezpečí terorismu jsme krátce hovořili s velitelem afghánského kontingentu plukovníkem Miroslavem Hlaváčem.

Vraťme se nejprve o 10 let zpátky. Vzpomenete si, kde přesně vás zastihla 11. září roku 2011 zpráva o útoku v New Yorku?
Prožíval jsem to v Kosovu, kde jsem byl tehdy nasazen. V tu chvíli jsem byl v operační místnosti tehdejšího velitelství divize. Hned mi blesklo hlavou, že tak velký a razantní útok zřejmě předznamenává jakousi novou éru.

Jak vidíte aktuálně nebezpečí terorismu ve světě?

Hrozba terorismu tady stále reálně je a týkat se může každé země.

Pomohla mise v Afghánistánu snížit nebezpečí teroristických útoků přímo v uvedené zemi?

Naše činnost přispěla ke zklidnění situace, ale ta je v tam přesto dál velmi složitá. Statistiky hovoří o dalším zvyšování počtu teroristických útoků na veškeré koaliční síly i na mezinárodní instituce, jež tam působí. Bude to vyžadovat ještě úsilí po dobu několika let.