Oslavy vánočních svátků na základně Carwile v afghánské provincii Wardak prožili i chrudimští příslušníci jednotek OMLT pracovně.

Američtí kolegové oslavují Štědrý den až 25. prosince a tak k obědu 24. prosince byla studená strava MRE (Meal-ready to eat), obdoba našich BDP (bojových dávek potravin), jedním slovem konzervy. Večeře také byla zcela běžná, doplněná o poradu s velitelem a další s velitelem americké základny.
Na Carwile je jídelna ve stanu a panuje v ní rodinnější prostředí než na velkých základnách. Kuchaři se postarali o její sváteční výzdobu, po zdech rozvěsili přáníčka od úplně cizích amerických rodin, které podporují své vojáky, sloužící vlasti v daleké zemi. Také český voják by si přál cítit takovou podporu z domova.

Oběd dvacátého pátého přinesl krůtu, šunku, těstovinový salát a buchtu. Za doprovodu koled jej servíroval velitelský sbor a naléval šampaňské ve verzi „rychlé špunty“. Přišel i Santa Claus a poděkoval vojákům za službu. Těm, kteří byli zrovna nasazeni na odloučených základnách, popřál velitel jednotky vysílačkou a všichni dostali možnost zavolat svým blízkým a pocítit tak i atmosféru Vánoc u nás doma.

Jinak Češi i v době Vánoc intenzivně pomáhali příslušníkům Afghánské národní armády při přebírání ubytovacích prostor na základně Carwile a na šesti dalších menších základnách, takzvaných check pointech, ze kterých začínají afghánští vojáci pod vedením českých mentorů plnit operační úkol v provincii Wardak.

(rd)