Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY 2014: Debata o pořádku bude v Heřmanově Městci zřejmě pokračovat

Heřmanův Městec - Předvolební seriál Deníku Volte starostu vchází na Chrudimsku do své předposlední etapy. Tentokrát se podíváme na život v Heřmanově Městci.

1.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Vybírejte už nyní slatiňanského starostu. Hlasujte pro svého kandidáta  až do 3. října ZDE!

Pětitisícový Heřmanův Městec leží v nadmořské výšce 275 metrů a většina obyvatel Chrudimska ho zná jako vcelku klidné sídlo, skrz které ale prochází státní silnice I. třídy ve směru na Prahu.

S dopravou je proto spojena jedna z hlavních potíží heřmanoměsteckých obyvatel, protože projíždějících aut je prostě moc, zatímco obchvat města je dosud v nedohlednu.

Na neúměrné dopravní zátěži se shodne většina obyvatel města, ale v některých dalších otázkách už taková shoda nepanuje.

Když například jedna skupina lidí z Heřmanova Městce vyrukuje s tématem chybějícího obchodního domu, od jehož výstavby si slibuje posílení konkurenčního prostředí a následné snížení cen některých druhů zboží, jiní argumentují zánikem menších obchodů a vyváděním utržených peněz pryč ve prospěch nadnárodních řetězců.

Jednotný názor nepanuje ve městě ani na způsob, jakým tady má být zajišťována bezpečnost a dohled nad veřejným pořádkem. Spolupráce heřmanoměstecké radnice s pardubickými městskými strážníky se tak v právě končícím volebním období změnila v jakýsi experiment, jenž neměl výrazně dlouhého trvání a to nehledě na jiný názor starosty města Aleše Jiroutka, který se domnívá, že strážníci teď městu citelně chybějí.

Letitá diskuze se vede i kolem obsahu radničního zpravodaje Leknín, který podle některých dostatečně neodráží rozdílné názory opozice.

Lídři kandidátek k dění ve městě

Co se v Heřmanově Městci dosud nepovedlo nebo nestihlo udělat? Ptáme se všech šesti kandidátů na starostu:

Martin Steklý (ČSSD), podnikatel

Nemůžu přímo říct, že se městu něco nepovedlo, když převažuje většina věcí, které se naopak povedly. Zrekonstruovalo se kino, infocentrum, knihovna, kanalizace, chodníky…

Je to sice postupně a především díky dotacím z EU, ale i tak jsem velice rád a vidí to všichni. Vadí mi ale hlavně stále nevyřešené parkování v centru města. Pár řešení se už našlo, ale ty jejich ceny za parkovací karty byly dost vysoké pro místního občana.

Spoustě lidí také chybí pořádný obchodní dům. Kdyby město tenkrát odkoupilo zpět dům služeb naproti poště, mohlo tam být bezvadné dvoupatrové obchodní centrum s kvalitními českými výrobky a službami. Místo toho je tam tedˇ asijský supermarket a zaměstnanci se dovážejí až z Vietnamu.

Co městu chybí: Pořádné sportovní zázemí, převážně pro individuální a rekreační sportovce. Jako je běžecká a bruslařská dráha, pískové doskočiště pro skoky do dálky, bezpečnostní a kamerový systém a další. Toto vše máme ve volebním programu a budem se snažit to prosadit.

Jiří Pošík (HEŘMANI, polit. hnutí VÝCHODOČEŠI),  mistr elektroúdržby

Za jeden z největších problémů v našem městě pokládám současnou dopravní situaci. To, že je obchvat města v nedohlednu, ale neznamená, že není potřeba řešit tento problém, včetně parkování, na ostatních komunikacích a prostranstvích města. V tomto směru je rozhodně co zlepšovat, ať už jde o dopravní značení, stav komunikací a nebo vybudování záchytného parkoviště s dostupností autobusového spoje.

Poměrně dost velký potenciál při řešení problémů města vidím v aktivním zapojení všech občanů. Přímou a otevřenou komunikací mezi vedením města a občany lze předejít mnohým chybám. Občané by měli mít možnost své názory, návrhy i zkušenosti vyjádřit veřejně nejenom na jednáních zastupitelstva, ale i prostřednictvím měsíčního periodika „Leknín" vydávaného městem.

Hned na začátku volebního období je potřeba, ve spolupráci s odborníky i občany, vypracovat koncepci rozvoje města a na základě této koncepce postupovat. Programové prohlášení Rady města na volební období, které nám odcházející vedení města nikdy předtím nepředložilo, považuji za samozřejmost. Toto prohlášení by mělo být souhrnem hlavních volebních programů uskupení zastoupených v Radě města a obsahovat hlavní priority. Například bude nutné řešit bezpečnost ve městě, více podpořit sport a naše sportoviště a mimoškolní aktivity dětí a mládeže. Nesmíme zapomenout ani na podporu všech místních spolků a kultury různých žánrů. V neposlední řadě musíme také usilovat o osamostatnění vodárenství.

S dalšími lídry naší kandidátky si neklademe nesplnitelné cíle a věřím, že se nám podaří zajistit dostatečné finanční zdroje nezbytné pro realizaci navržených investic. Náš podrobný volební program obdrží občané do svých schránek nebo jej naleznou na www.hermani.cz.

Zdenka Sedláčková (KDU-ČSL), místostarostka města

Bohužel i při správě města platí, že vše je o penězích a možnostech rozpočtu města. Proto se nepodařilo naplnit vše, co bych si představovala a co bych i občanům našeho města přála pro zlepšení života ve městě. Např. se nepodařilo vyřešit složitou problematiku parkování v centru města a úpravu náměstí, dokončit kanalizaci na Průhoně nebo převod Sokolovny na město a její následnou rekonstrukce na důstojný stánek pro kulturní a sportovní aktivity.

Problémem zůstává stav některých chodníků a komunikací ve vlastnictví města. V rámci zajištění bezpečnosti stojí za zvážení zřízení vlastní městské policie nebo zavedení jiných bezpečnostních opatření. Chci, aby se zde každý občan cítil jako doma, proto jsou i tyto skutečnosti výzvou před novým volebním obdobím.

Aleš Jiroutek (ODS), starosta města

Co se nepovedlo? Zajímá dnes někoho co se povedlo? Bohužel to se dnes nenosí.

Heřmanův Městec je krásné město pro život s fungující infrastrukturou a nabídkou společenského, kulturního a sportovního vyžití pro všechny generace. A aby se nám zde žilo ještě lépe chceme:

- připravit parcely pro výstavbu rodinných a bytových domů (územní plán to již umožňuje)
- rozšířit kapacitu mateřských škol přístavbou či nástavbou (zákon nám nařizuje přednostně přijímat předškoláky z okolních obcí, takže se někdy na místní 3 leté děti nedostane)
- modernizovat základní školu a rozšířit o jedno oddělení družinu
- podpořit výstavbu nákupního centra v některém ze stávajících „továrních areálů"
- kruhový objezd v Novém Dvoře
- nadále zlepšovat stav místních komunikací a chodníků
- ve spolupráci s mikroregionem a okolními obcemi zřídit městskou policii (nárůst vandalismu a dopravní nekázně).
- nadále nejen finančně podporovat společenské, kulturní a sportovní vyžití občanů.

Ondřej Sigmund (SPOLEK HEROUT, Sdružení SZ, NK), restaurátor

V Heřmanově městci chybí tvořivá energie, talentovaní odcházejí, mladí stavějí v okolních vesnicích, kde jsou lacinější pozemky.

Vedení města to ignoruje! Neexistuje vize, koncept, projekt, směr kterým by se město rozvíjelo. Radnice prozatím jela pohodlně na dotacích, které nebyly správně využity / náměstí - multifunkční centrum/. Veřejné soutěže o zakázky jsou neprůhledné!

Je smutné, že někteří občané tuto normu přijali.

K nápravě je nutná změna ve vedení města!

Josef Kozel (Živé město Heřmanův Městec z.s,SNK), majitel firmy

Předně je třeba říct, že Heřmanův Městec za poslední roky rozhodně nijak nestrádá, nekrachuje, život v něm je poklidný. Přesto však lidé z města odcházejí - za prací, lepšími podmínkami pro bydlení či vlastní výstavbou a také proto, že je město nijak nepřitahuje ať už zábavou či nabídkou vyžití ve volném čase. Čtyři roky jsem se coby člen zastupitelstva města snažil změnit relativní klid, nabízel inspiraci i návrhy řešení, abych po čase zjistil, že tudy cesta nevede. A to jsem byl na kandidátce ODS, tedy "vládnoucí" strany.

Město je zakonzervované, nehledá nová řešení. Problémy se záplatují. A nutno otevřeně přiznat, že některým to i náramně vyhovuje. Jsem rád, že můj náhled na věc začali sdílet lidé, kteří už pro město leccos dokázali svou dobrovolnickou činností a přesto nikdy neměli ambice být zastupitelem či se podílet na městském rozhodování. Nyní už si řekli dost. Živé město sloučilo do svých řad lidi ze spolků, sportovních klubů, kulturních a sociálních organizací a volnočasových sdružení. Lidi bez ambicí v politických stranách, ale se zájmem o dění ve městě. A náhle máme plno nápadů, jak život ve městě zlepšit. Ostatně to, že zakonzervovaný stav města už vadí velké skupině lidí, ukazuje už jen pohled na kandidující subjekty oproti minulým volbám - tradiční a dlouhé roky vedoucí tandem ODS-KDU nyní vyzývá ve volbách k souboji kromě spolku Živé město i spolek Heřmani a spolek Herout (při vší úctě k ČSSD). A to tu v minulosti rozhodně nebylo. Takováto aktivizace je odpovědí na relativní klid a ukazuje, že ne všechno je zde dobře, tak jak se chlubí současné vedení města.

Co městu nejvíc chybí? Otevřenost, informovanost, rovný přístup ke všem ve všech oblastech a podle mne i jakýsi tah na branku. Soužití ODS-KDU už obě strany ani nevnímají, jako že řeší jen to své a město nikam neposouvají. Chybí nové nápady, snaha inspirovat se v jiných městech, touha mít město plné života. Kultura nebýt výjimečného jedince na pozici vedoucího kina jakoby nebyla (pro všechny škarohlídy - ano vím je Vlastislav a divadelní soubor), sport je odkázán na posedlost jednotlivců, život rodin s dětmi, ale i seniorů nenabízí kromě pouti téměř nic.

Vezmu-li jakoukoliv oblast, tak nevidím strategii, dlouhodobý cíl. Vrátím-li se k první odpovědi a jejímu začátku, tak v Heřmanově Městci se nežije špatně. Žije se zde průměrně a to je podle mne málo. Takže zkráceně: městu chybí změna. Věřím, že si to lidé zde uvědomují a že se nebudou bát dát změně šanci. Současný stav už 20 let znají…

Autor: Marek Nečina

1.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zhruba třetina praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů dnes neotevřela své ordinace na protest proti nedostatku financí a proti zavedení elektronického receptu od příštího ledna. K akci se připojila i asi šestina lékáren.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Ilustrační foto.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Trenér Cirkl: Hejcman zapresoval na stopera a srovnal

Třemošnice - V dalším domácím utkání fotbalového krajského přeboru Třemošničtí přivítali Holice. O vítězi rozhodly penalty.

Škody po nehodě jdou do statisíců

Chrudim – Dvě auta se srazila na silnici I/17 u Chrudimi v úterý patnáct minut po osmé večer. Podle slov tiskové mluvčí Policie ČR Evy Maturové jel šestačtyřicetiletý řidič peugeotu od Chrudimi v levém odbočovacím pruhu na Pardubice.

Naši prvňáci ze Základní školy Rabštejnská Lhota

Chrudim - Každou středu vám představujeme letošní prvňáčky z Chrudimska.

Pardubice berou podvodníci útokem

Pardubice – Podvodníkům se daří unikat. Ale jen někdy. V Pardubicích jsou přesto viděni každý druhý den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení