Senátní volby pokračují druhým kolem v okrese Svitavy a Chrudim. Na Svitavsku se voliči rozhodují mezi Zuzkou Bebarovou Rujbrovou z KSČM a Radko Martínkem z ČSSD. Na Chrudimsku volí buď Jana Velebu (nestr.), nebo Tomáše Škaryda z ČSSD.

Volební místnost se v pátek otevřela také ve Vestci, malé obci, která tvoří jednu z chrudimských místních částí. Volební seznam tam obsahoval jména 99 oprávněných voličů. „Venku je hezky, tak jsem se vypravila na procházku. Odvolím si hned na jejím začátku," řekla těsně po čtrnácté hodině žena, která vhodila svou obálku do urny jako první.

Ve volební místnosti pak zavládl vyložený poklid. Za úvodních čtyřicet pět minut dorazili podpořit kandidujícího Jana Velebu (nestr.) nebo jeho soupeře Tomáše Škaryda (ČSSD) jenom čtyři lidé. A do 17 hodin další dva.

Jedna ze svitavských volebních místností se nachází v budově Lesů ČR. K volbám šli především ti, kteří je berou jako občanskou povinnost. „Neměli jsme těžké rozhodování," uvedli manželé Věra a Josef Švejcarovi.

Mladí voliči měli asi jiný program. „Je potřeba, aby jim to někdo vysvětlil, proč mají volit. Nebolí to," poznamenal Josef Švejcar.

(man, kk)