Zhruba padesátka občanů tak například přihlížela v kulturním domě opětovnému zvolení Stanislava Pecy (SNK–ED) do čela města. Peca post získal v tajné volbě poté, kdy ho podpořilo hned čtrnáct ze všech patnácti zdejších zastupitelů.

Pak byla na řadě volba místostarosty. O výkon této funkce se ucházel Miroslav Bubeník za SNK ED a Roman Alvaréz za sdružení Naše Třemošnice SNK. Místostarostou byl zvolen Miroslav Bubeník.

V Třemošnici působí pětičlenná městská rada a není bez zajímavosti, že do ní byly zvoleny hned tři ženy: Helena Lebedová, Eva Novotná a Jana Rychnovská, všechny za SNK ED.

Po volbě si vzal slovo starosta Peca, který poděkoval Třemošnickým za 73 procent hlasů získaných v komunálních volbách, svůj dík ale vyjádřil i novým zastupitelům a dosavadnímu místostarostovi Františku Novotnému.

Hned poté se Peca rozhovořil o hlavních úkolech, jichž se chce zhostit ve svém nynějším volebním období. Jednou z velkých realizací města má být zateplení základní školy spojené s výměnou oken.

„Víme kde nás ještě bota tlačí – je to především oprava komunikací a chodníků. Nesmíme zapomenout ani na místní části města, jako je Skoranov a Starý Dvůr. Musíme myslet také na neziskové organizace a občanská sdružení. Přestat je podporovat, by znamenalo zastavit život v Třemošnici“ řekl Peca.

V čele Chrasti žena

Do čela Chrasti byla zvolena dosavadní populární místostarostka Martina Lacmanová (Volba pro město), jíž odevzdalo v tajné volbě hlas devět z celkově patnácti zastupitelů. O protikandidátovi Zdeňku Beranovi (SNK Za hospodářský rozvoj Chrasti) se tak poté již vůbec nehlasovalo.

Místostarostou města se stal Václav Divoš (SNK Za hospodářský rozvoj Chrasti).

„Byla jsem velmi mile překvapena jak podporou zastupitelů, tak podporou veřejnosti,“ uvedla Lacmanová s odkazem na bezmála 200 lidí přítomných večernímu jednání v sále školní jídelny.

Pětici politicky široce rozkročené městské rady doplní ještě Josef Barva (KSČM), Jiří Šumpík (TOP 09 a Nezávislí) a Vlastimil Boštík (SNK Za hosp. rozvoj Chrasti).

„Byl to můj cíl. Nikdy jsem se netajila s tím, že jsem nechtěla utvořit koalici pouze se SNK, byť bychom i tak měli zajištěnu těsnou většinu. Spolupráci jsme proto nabízeli všem,“ vysvětluje starostka Martina Lacmanová.

Seč volila veřejně

Sečským starostou byl v pondělí podle očekávání zvolen Marcel Vojtěch (Sečská lilie, SNK), místostarostou se stal dosavadní starosta Lubor Schmitt (KSČM). Oba muži si tak vyměnili své dosavadní funkce v čele města.

V sečské městské radě dále zasednou: Pavel Machač (Sečská lilie), Jiří Michálek (Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj Seče, SNK) a Pravdomil Černil (KSČM), čtyřiaosmdesátiletý nestor zdejšího zastupitelského sboru, který jako nejstarší člen pondělní jednání řídil.

Volby v Seči probíhaly na rozdíl od Třemošnice i od Chrasti veřejně. Na průběh schůze, jež trvala přibližně půl druhé hodiny, se přišla podívat zhruba stovka zdejších obyvatel.

(man, pk)