Koalici v čele s ODS, KDU-ČSL a US-DEU nepostihla za volební období krize vládnutí, která se při vyjednávání koalice či v minulých koalicích tu a tam objevovala. Ale slavily se pouze úspěchy?

Úspěch si zajisté mohou hlinečtí radní přičíst k dlouho očekávanému projektu multifunkčního centra, které z velké části spolufinancuje Evropská unie. „Po diskusi, kde vůbec multifunkční centrum postavit, najednou centrum stavíme,” hodnotí úspěch dosavadní místostarosta Hlinska Pavel Šotola a kandidát na starostu za KDU-ČSL.

Ale jsou i situace, u kterých nebylo rozhodování snadné a přinesl je sám život. Znovuotevření úpravny pitné vody bylo dosaženo s širokou podporou občanů a vedením města, které dosáhlo kompromisu v podobě přimíchávání vody z havlíčkobrodska. „Ráda bych poděkovala spoluobčanům za aktivní pomoc při řešení tohoto nepříjemného problému, se kterým jsme se potýkali již od konce roku 2006,“ řekla starostka Magda Křivanová a lídr kandidátky za ODS.

Při procházce města jsou patrné i jiné úspěchy. Zateplení ZŠ Resslova a ZUŠ, kanalizace v Koutech, získání parku u Technolenu, rekonstrukce několika ulic. Hlinečtí si fandí i v sociální oblasti. Ta se podstatně zlepšila. Ať už domovem důchodců, získáním grantů v oblasti sociálních služeb a stacionářem pro postižené děti.

Na druhou stranu není občas projektům přáno a někdy jim zase chybí ona třešnička na dortu. Neúspěchem je dlouho slibovaný rybník na Ratajích, kde bylo dosaženo zpracování projektové dokumentace, výkupy pozemků, ale peníze na realizaci chybí. Podobný scénář má i cyklostezka na Čertovinu. Úspěchem byl paradoxně výkup pozemků, který trval celých 9 let a nyní je vydané územní rozhodnutí.

Projektů, které nejsou realizovány z finančních důvodů, je mnohem víc. Příkladem je absence průmyslové zóny, malý obchvat na sídlišti, ale třeba i autobusová zastávka s přechodem v Chlumu. A s čím přicházejí ostatní politické strany? V Hlinsku si mohou voliči vybrat ze sedmi uskupení.

Největší opoziční strana ČSSD podpořila v minulém volebním období všechny důležité návrhy koaličních stran, ale ráda by při rozhodujícím zisku ve volbách zapracovala podněty a návrhy od občanů. To hlásá volební program strany, jejímž lídrem je Milan Davídek.

Staronová tvář Roberta Vokáče a lídra strany TOP09 a nezávislých kandidátů se ve svém volebním programu zasazuje za snížení tepla na hlineckém sídlišti, kde je podle tamních obyvatel cena za jednotku tepla stále vysoká.

Středobodem programu KSČM je otázka bydlení, zdravotnictví. Komunisté naopak nehodlají podporovat rozprodej nemovitého majetku města. Na prvním místě kandidátky se umístil Bohdan Němec.

Nezávislí demokraté s Jiřím Tlustým jdou podle programu na radnici se selským rozumem a podporou pro malé a střední podnikatele.

Posledním nováčkem je SPOZ s Jiřím Sokolem v čele. Zemanovce pálí problém s nezaměstnaností a nedostatkem pracovních příležitostí. Strana dbá i na vřelé vztahy mezi úředníkem a občanem.

Radek Latislav