Do sněmovny se za Pardubický kraj dostane opět deset poslanců. Volební účast dosáhla 65,49 %.

Krajští sociální demokraté a občanští demokraté obsadí po třech mandátech, TOP 09 dvě křesla, komunisté a Věci veřejné pak po jednom. Z 10 poslanců za Pardubický kraj udržel své křeslo jeden jediný.

Za ČSSD tak bude ve sněmovně sedět dosavadní poslanec Miroslav Váňa, nově pak starosta Městečka Trnávka Václav Neubauer a chrudimský právník Jan Chvojka.

Za ODS jimi budou zcela nové tváře - starosta Chrudimi Jan Čechlovský, starosta Poličky Jaroslav Martinů a orlickoústecký manažer Radim Jirout.

Za TOP 09 ve sněmovně usedne primář pardubické nemocnice Jiří Skalický a profesor pardubické univerzity Václav Cempírek.

Za KSČM a Věci veřejné za kraj budou v parlamentu dva poslanci, a to studentka Květa Končická za komunisty a náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková za VV.
.

ZPRAVODAJSTVÍ ČTK:

Praha 29. května (ČTK) - Volby do Poslanecké sněmovny letos v Pardubickém kraji vyhráli sociální demokraté se ziskem 21,95 procenta hlasů. Pro druhou ODS se rozhodlo 19,42 procenta volících. Třetí příčka patří v tomto kraji straně TOP 09, kterou volilo 15,45 procenta lidí. Čtvrtou pozici obsadily Věci veřejné, které získaly 11,62 procenta hlasů. Na pátém místě skončili komunisté se ziskem 11,21 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici překročili i lidovci, kteří dostali 5,93 procenta hlasů, a zemanovci se ziskem 5,23 procenta hlasů. Ostatní strany kandidující v regionu nepřekročily pětiprocentní hranici.

Výsledky voleb dnes zveřejnil Český statistický úřad na www.volby.cz. V Pardubickém kraji podle nich přišlo odevzdat svůj hlas 65,49 procenta voličů, což je o 1,88 procenta méně než v roce 2006.

V Pardubickém kraji před čtyřmi lety vyhráli sněmovní volby občanští demokraté se ziskem 33,26 procenta hlasů. Letos si tak téměř o 14 procent pohoršili. Druhá tehdy skončila ČSSD, obdržela 32,95 procenta hlasů. Třetí místo patřilo se ziskem 12,39 procenta hlasů komunistům. Čtvrtou příčku obsadila KDU-ČSL, která získala 8,77 procenta hlasů. Strana zelených, která letos nepřekročila pětiprocentní hranici, dostala v roce 2006 od voličů z Pardubického kraje 6,26 procenta hlasů.

V Pardubickém kraji by se mělo obměnit devět poslanců z deseti


Pardubice 29. května (ČTK) - Volby zásadně změnily zástupce Pardubického kraje v Poslanecké sněmovně. Z dosavadních deseti poslanců by měl zůstat v novém zákonodárném sboru jediný. Výrazně budou zastoupeny nové strany Top 09 a Věci veřejné, ani těm se ale nevyhnula překvapení, která svými preferenčními hlasy voliči způsobili.

Jediným poslancem, který obhájil v regionu svůj mandát, je Miroslav Váňa z ČSSD. "Proti předchozím čtyřem mandátům budeme mít nyní jen tři. Kromě mne bude ve sněmovně díky preferenčním hlasům také Jan Chvojka a dvojka na kandidátce Václav Neubauer," řekl ČTK lídr kandidátky Váňa. Chvojka kandidoval na posledním místě, 3034 preferenčních hlasů jej však vyneslo hned za Váňu. Dosavadní poslankyně Ladislava Zelenková a Ludmila Navrátilová ve sněmovně končí. "Nečekal jsem to, byla by ale velká pýcha takovou důvěru voličů odmítnout," řekl ČTK Chvojka. Svůj úspěch přičítá tomu, že lidé volí spíše mladší a vzdělanější kandidáty, i své aktivitě ve volební kampani.

Ze čtyř dosavadních poslanců ODS žádný ve sněmovně znovu nezasedne. Překvapivě mandát získali z předposledního místa starosta Poličky na Svitavsku Jaroslav Martinů a "devítka" starosta Chrudimi Jan Čechlovský. Za nimi následoval podnikatel z Orlickoústecka Radim Jirout. Martinů byl výsledkem voleb zaskočený. "Naprosto jsem s tím nepočítal, ani jsem téměř nebyl na mítincích. Jako starosta Poličky mám dost své práce," řekl ČTK Martinů. Zda přijme poslanecký mandát, si musí ještě "nechat projít hlavou". "Uvědomuji si ale, že by bylo nefér, kdybych to nevzal," uvedl starosta Poličky. Čas na rozmyšlenou si chce ponechat i Čechlovský.

Zastoupení ve sněmovně získala strana TOP 09, její lídr a dlouholetý poslanec Pavel Severa však v ní již zásluhou preferenčních hlasů nebude. "Přeskočili" jej třetí na kandidátce primář pardubické nemocnice Jiří Skalický a pedagog Univerzity Pardubice Václav Cempírek z devátého místa. "Týmový úspěch je to nezpochybnitelný, můj bohužel ne. Lidé si prostě řekli, že změny mají být z gruntu," uvedl Severa.

V parlamentu nezasedne ani krajský lídr strany Věci veřejné Miroslav Petráň, preferenčními hlasy jej předstihla současná náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková. "Čekal jsem to, ženy 'přeskáčou' ostatní častěji než muži. V zásadě je to ale jedno, máme stejné názory, takže je to úspěch tak či tak," řekl ČTK Petráň, který je s Fraňkovou v zastupitelstvu krajského města za Sdružení pro Pardubice.

Své místo v poslaneckých lavicích neobhájil ani Václav Snopek z KSČM, ze čtvrtého místa vynesly preferenční hlasy do sněmovny studentku Univerzity Pardubice Květu Končickou z Javorníku na Svitavsku. Krajského zástupce již nebude mít ve sněmovně KDU-ČSL, i když v regionu získala 5,93 procenta hlasů, celostátně však nepřekročila pět procent. "Je to špatný výsledek, i když to neberu jako osobní prohru, navíc na Svobodově vedení jsem se nepodílel. Náš kraj také dopadl v Čechách nejlépe," řekl Línek ČTK. Podle něj by strana měla na výsledek reagovat změnou ve vedení i představením jasné dlouhodobé vize.