Volební výsledky v Seči rozdaly nejlepší karty zástupcům Sečské lilie, SNK s volebním lídrem v osobě dosavadního místostarosty Marcela Vojtěcha. Vítězné uskupení tu získalo čtyři zastupitele, ODS a KSČM mají po třech.

„Hovořit o konkrétní koalici je zatím předčasné, já osobně ale stranickou příslušnost na malém městě nepovažuji za podstatnou,“ uvedl lídr Sečské lilie Marcel Vojtěch, který nijak nezastírá, že by o post starosty města měl zájem.

Ve Slatiňanech získal nejvíc hlasů dosavadní starosta Ivan Jeník na kandidátce vítězného SNK – ED, jež získalo šest zastupitelů z celkových jednadvaceti.

„S výsledkem jsem spokojen, vždyť jsme o jedno křeslo posílili. První jednání povedeme v úterý nebo ve středu se slatiňanskou Sedmou, se kterou jsme byli v koalici i v uplynulém volebním období. S jejími pěti zastupiteli bychom byli schopni vytvořit opět většinu v našem jednadvacetičlenném zastupitelstvu,“ vysvětluje Ivan Jeník. „Nebráníme se ale jednání s žádnou stranou, jež uspěla ve volbách,“ doplňuje Jeník.

Příběh nekončí

Přesně 1002 hlasy, tedy rovněž absolutně nejvíc, získal ve volbách ve Skutči dosavadní již čtyřnásobný starosta Pavel Novotný na kandidátce KDU – ČSL a nezávislých. Jeho seskupení získalo sedm zastupitelů z celkem 19 křesel, jež byly ve městě k mání.

Jako nejpravděpodobnější spojenec se jeví seskupení Nezávislých pro město se třemi křesly, což by takové koalici zajistilo těsnou většinu. „S tím se pojí fakt, že bychom ve vedení města rádi viděli i stávajícího místostarostu Pavla Bezděka, který byl ve volbách lídrem koaličního uskupení. Nezříkáme se však i případné širší podpory, nechceme nikoho válcovat,“ svěřuje se Pavel Novotný. „Jednání neuspěcháme, ale přesto bychom se mohli s partnery sejít již dnes nebo zítra,“ dodává Novotný.

A jak starosta okomentoval svůj individuální volební výsledek? „Je to zavazující pocit. Čím déle dělám starostu, tím více si takové podpory vážím a velmi za ní děkuji,“ uzavírá Novotný.

Jistá výhra

Volby v Třemošnici dopadly dokonce tak, že vítězné uskupení SNK – ED v čele s dosavadním starostou Stanislavem Pecou ani nemusí žádat o koaliční podporu žádného ze svých možných partnerů. V patnáctičlenném zastupitelstvu totiž získal tento subjekt hned osm mandátů a sám tak disponuje těsnou většinou.

O to menší úspěch tak zaznamenaly v Třemošnici zbývající strany, které již získaly maximálně po dvou křeslech. Budou se vůbec vítězové po volbách ještě s někým bavit? „Za přízeň voličů moc děkujeme, hovořit s ostatními ale budeme. Určitě nepůjdeme cestou 'vítěz bere vše' a budeme usilovat o to, aby se na vedení města podíleli v nějaké míře všichni zvolení zastupitelé. O dalším postupu se poradíme již dnes,“ hlásí vítěz Peca, jenž sám získal od třemošnických voličů rekordních 996 hlasů.

Strany čeká jednání

Největší podporu obyvatel v Chrasti získala dosavadní místostarostka Martina Lacmanová se 767 získanými hlasy na kandidátce úspěšné Volby pro město. Lacmanová neskrývala své překvapení a potěšení nad důvěrou ze strany Chrasteckých, kteří si tak prý všimli čtyř roků její každodenní práce – mimo jiné také o sobotách a nedělích.

Chrastecká Volba pro město získala v zastupitelstvu čtyři mandáty a kromě místostarostky Lacmanové uspěl i dosavadní starosta Jiří Andrýs.

Jednání o partnerech Volby pro město jsou nyní podle Lacmanové otázkou dnů, možná týdnů. Matematika ale říká, že nejmocnějším spojencem vítěze může být Sdružení nezávislých kandidátů „Za hospodářský rozvoj Chrasti, které získalo rovněž čtyři mandáty. Oba vítězové chrasteckých voleb by tak dali dohromady rozhodujících osm hlasů z celkových patnácti.

Ústup KSČM?

V Ronově nad Doubravou již volby triumfem dosavadního starosty Miroslava Žítka tak úplně neskončily, neboť Žítkova KSČM zde získala čtyři mandáty a musela se sklonit před těsným vítězstvím Sdružení nezávislých kandidátů Občané pro rozvoj Ronova, za něž kandidoval například i někdejší starosta Josef Svoboda.

„Vítězství nás těší. Předpokládám, že Ronov bude respektovat výsledky voleb. Pro mě je z nich patrné, že Ronov si přeje změnu, protože kdyby Ronovští chtěli třeba mě nebo pana Žítka, tak bychom asi oba měli o sto hlasů víc. Mělo by se respektovat, že my máme nejvíc mandátů a také to, že náš zastupitel byl zvolen s nejvyšším počtem hlasů,“ uvádí Svoboda, jenž má přitom na mysli Marcela Lesáka s 298 hlasy.

„Já osobně o žádnou funkci neusiluji a respektuji tak skutečnost, že se jiní umístili přede mnou,“ doplňuje Svoboda, který vidí jako nejlogičtější koaliční partnery zastupitele ODS. „Ostatně, paní Helena Culková získala ve volbách za ODS celkově druhý nejvyšší počet hlasů,“ uzavírá Svoboda.

Jasné vítězství

Komunální volby v Heřmanově Městci skončily jednoznačným úspěchem ODS v čele s dosavadním starostou Alešem Jiroutkem. Vítězná strana tu získala devět křesel, tedy o dvě více, než druhá nejúspěšnější KDU – ČSL. Podle toho se zdá, že dosavadní čtyřletá koalice dvou uvedených nejsilnějších partnerů nedozná ve městě žádných podstatných změn.

Totéž si myslí také Aleš Jiroutek: „Skutečně se domnívám, že v klidu navážeme na naši dosavadní práci,“ říká starosta, kterému dalo svůj hlas přesně 794 voličů.

V Luži se uvidí

Občanští demokraté zaznamenali dílčí úspěch rovněž se svými čtyřmi mandáty v Luži, kde opět na jejich kandidátce figuroval i současný starosta Tomáš Soukup. Ve světle faktu, že ODS zde ale získala o jeden mandát méně než v minulých volbách, již ale o velkém úspěchu hovořit nelze.

Nejlepší volební výsledek zde tentokrát zaznamenalo uskupení Nestraníci pro Luži, které získalo ještě o jednoho zastupitele více než druhá ODS. Také tady se bude o složení radniční koalice teprve vyjednávat.


Jste spokojeni s výsledkem voleb ve vašem městě? Hlasujte v anketě Deníku!

ANKETA: Dopadly volby ve SKUTČI podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby ve SLATIŇANECH podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v SEČI podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v CHRASTI podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v HEŘMANOVĚ MĚSTCI podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v TŘEMOŠNICI podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v RONOVĚ NAD DOUBRAVOU podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v NASAVRKÁCH podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v LUŽI podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v CHRUDIMI podle vašich představ?

ANKETA: Dopadly volby v HLINSKU podle vašich představ?