Podobně jako oni hodnotí prozatím neúspěšnou volbu hlavy státu iněkteří politici. Ti se ale zhusta rozcházejí vnázoru, kdo nebo co stálo vpozadí jen stěží uvěřitelných obstrukcí a tahanic.

„Jestli toto byla ukázka proklamovaného nového politického stylu, který naši političtí protivníci spojují sosobou Jana Švejnara, tak to mluví samo za sebe,“ přemýšlí chrudimský parlamentní poslanec Ladislav Libý.

Místopředseda okresního výboru KSČM Dušan Popílek naproti tomu průběh volby nekomentuje, svýsledkem je spokojen. „Strategie komunistů vyšla dokonale. Neprosazovali jsme totiž žádného znabízených kandidátů. Do dalšího kola už však postavíme kandidáta vlastního, pravděpodobně půjde onestraníka,“ dodává Popílek.

Dvoudenní hradní maraton neúspěšné volby prezidenta shrnul isenátor Petr Pithart. „Volby byly poznamenány velkým dluhem Parlamentu: stále není naplněna ústava, vté totiž chybí zákon ostyku obou komor, který ústava předpokládá,“ vysvětluje Pithart. „Vněm by bylo jasně řečeno, jak se rozhoduje ozpůsobu volby, takže by se mohlo začít volit vzápětí po projevech kandidátů a po rozpravě. Celý první den byl poznamenán sporem oto, jak zformulovat toto chybějící pravidlo uprostřed boje– a to je vždycky mimořádně obtížné. Jinak se nestalo nic zvlášního: před pěti lety zvítězil Václav Klaus až ve třetím kole třetí volby, čili až vdevátém hlasování. Bohužel, společnost iparlament jsou mimořádně polarizované. Volba prezidenta to jen potvrdila,“ uzavírá senátor Pithart.