Výsledky voleb ve všech městech a obcích okresu najdete ZDE!

Volby v Bojanově přinesly tři zastupitelské mandáty pro SNK Městys Bojanov a stejný počet křesel získalo i SNK Bojanov v čele s dosavadním starostou Tomášem Chvojkou. Do zastupitelstva se dostali také dva členové SNK - Rybáři a jeden kandidát SNK – SDH Bojanov.

O vstup do zdejšího zastupitelstva přitom původně usilovalo 40 lidí. Dvaatřicet z nich bylo zapsáno na kandidátkách nezávislých seskupení, zbývajících osm nominovala ODS, která ale při samotných volbách zcela propadla. „Za sebe však mohu říci, že mě výsledky voleb docela potěšily. Myslím, že do zastupitelstva v Bojanově se dostali jen samí rozumní lidé,“ hodnotí povolební situaci starosta Chvojka, který teď nechce spekulovat o tom, zda bude prvním mužem městyse také v dalších čtyřech letech. Sám Chvojka říká, že je v podstatě jedno, kdo se postaví do čela Bojanova. Hlavní prý je, že to bude rozumný člověk. K dokreslení situace se sluší poznamenat, že nejlépe si ve volbách vedl Jiří Horák z kandidátky konkurenčního SNK - Městys Bojanov, jenž byl zvolen 256 hlasy.

V Proseči, městečku v Toulovcových Maštalích, dosud koaliční jednání neodstartovala. Vítězem voleb je kandidátka „Za lepší Proseč“, jejíž členové od voličů dostali 44,72 procent hlasů. Lídrem kandidátky je Jan Macháček, který by mohl být nástupcem současného starosty Martina Nováka. Počtem preferenčních hlasů Macháčka ale předstihl František Skála, současný místostarosta Proseče a lídr KDU-ČSL, která skončila ve volbách druhá s 30,24 procenty hlasů. Mohl by tedy uvažovat o starostenském křesle. „Ne, rád bych zůstal tam, kde jsem, tedy ve funkci místostarosty. Koaliční jednání jsme dosud nezahájili, uvidíme, jaké budou představy Jana Macháčka. Každopádně bych byl rád, kdybychom se domluvili do ustavujícího jednání, abychom na něm neřešili, jak bude složení vypadat,“ řekl František Skála.

V městysu Žumberk kandidovalo v komunálních volbách osm lidí, každý sám za sebe. Zastupitelstvo je sedmičlenné. Nejvíc preferenčních hlasů získala současná starostka Yveta Ždímalová, které dalo důvěru 17,58 procenta voličů. Je tedy pravděpodobné, že právě ona bude stát i v dalších čtyřech letech v čele Žumberka. „Nic není jasné, čekáme na potvrzení platnosti voleb, potom je lhůta na odvolání. Čeká nás ustavující zasedání zastupitelstva, kde se ještě může stát cokoliv,“ řekla v úterý Yveta Ždímalová.

Nynější starosta městysu Trhová Kamenice Pavel Kábele nejvíc preferenčních hlasů nedostal, rekordmankou je Iva Dostálová z „konkurenčního“ sdružení nezávislých kandidátů.