Volebních místností bez bariér je v Chrudimi málo. Redakce dostala na toto téma podnět od čtenáře, který napsal: „Zamyslel se někdo nad přístupem volebních místností pro tělesně postižené občany? Myslím, že třeba volební místnost ve volebním okrsku č. 7 Chrudim moc přístupná není.“

O vysvětlení jsme požádali Evu Doležalovou, vedoucí odboru správního Městského úřadu v Chrudimi.

„Je pravda, že ve městě jsou některé volební místnosti třeba v prvním poschodí budov, jde zejména o základní školy. Ale musíme vzít v potaz, že jsou tyto prostory patřící městu a jeho příspěvkovým organizacím poskytnuty bezplatně . Je třeba dbát i na ekonomickou stránku. Co se týče zdravotně postižených lidí, zákon umožňuje, aby své hlasy vhodili do přenosných volebních schránek. Není problém o to požádat. Pokud jde občanovi o atmosféru voleb a trvá na návštěvě volební místnosti, může díky voličskému průkazu jít tam, kde bariéry nejsou,“ vysvětlila Eva Doležalová.

Na obstarání voličského průkazu je už pozdě, a tak se lidé s pohybovými obtížemi musí rozhodnout, zda vhodí hlas do přenosné urny nebo požádají někoho o doprovod.

V okrese je podle Českého statistického úřadu 217 okrsků, kde mohou voliči odevzdat svůj hlas. Daleko to nebudou mít do volební místnosti lidé v Chrudimi. Okrskových komisí je zde devětadvacet. Vyrovnaně si stojí Hlinsko a Skuteč, kde mají 15 a 14 míst k odevzdání hlasů. Větší počet okrsků mají ještě větší obce jako Heřmanův Městec nebo Chrast. Většina obcí na Chrudimsku se však musí spokojit s jedním volebním místem.

Voliči se už v současné době nemusejí obávat z odstoupení jejich oblíbeného kandidáta nebo politické strany před volbami. Lhůta pro oznámení z vyškrtnutí některého z kandidátů vypršela ve středu. Modré obálky se všemi kandidujícími subjekty tak zůstávají beze změn.

(ron, rl)