Díky preferenčním hlasům se například o dvě místa v kandidátce posunul primář chrudimské nemocnice David Kasal (ANO), který se tak stal poslancem.

„Byl jsem překvapený. Chci poděkovat všem, kteří mě volili a uvědomuji si, že mi svěřili velkou důvěru a nechci je zklamat," uvedl novopečený poslanec. Nový mandát se však zatím do povinností Davida Kasala nepromítl. „V pondělí jsem sloužil a včera jsem byl na alergologické poradně. Dnes jedu na první setkání poslaneckého klubu," doplnil Kasal.

Lékař i primář

David Kasal.„Hlavně chci zůstat člověkem, který bude chtít řešit jakékoliv problémy jak v místním zdravotnictví, tak na celorepublikové úrovni. Připravuji se na to, že kolem sebe budu mít dostatečně schopný a efektivní tým v Praze i zde v Chrudimi, abych se mohl věnovat jak medicíně, tak poslaneckému mandátu," řekl David Kasal.

Zmiňovaný tým spolupracovníků hodlá chrudimský primář sestavit z osob, kterým věří.

„Myslím si, že se za posledních dvacet let struktura zdravotnictví příliš nezměnila. Zdravotnictví by mělo být stabilní a příjemné pro pacienty i zdravotníky. Důležité jsou i komunikace, takže je třeba dořešit například obchvat Chrudimi a máme v plánu i řadu dalších věcí," dodává David Kasal.

Zdroj: Youtube

Malé strany bodují

V předčasných volbách velmi výrazně uspěly také malé politické strany, které ve volbách do poslanecké sněmovny před třemi a půl lety neměly takřka žádné voliče či vůbec nekandidovaly.

Příkladem mohou být Svobodní nebo třeba Česká pirátská strana, která jen na Chrudimsku získala 1 329 hlasů a jak v regionálním, tak v celkovém součtu předběhla řadu konkurentů.

„Celkový výsledek 2,66 procent nehodnotím negativně, ale doufal jsem, že dostaneme tři procenta. Rozhodně tak ale dosáhneme na státní příspěvek a do dalších voleb budeme plnohodnotnou stranou. Nyní nás jeden voličský hlas stál tři koruny, na rozdíl třeba od SPOZ, kterou vyšel jeden hlas na 666 korun, přičemž tato strana skončila o hodně hůře," dodal kandidát za Českou pirátskou stranu Jiří Stuna.

Podle něj je to úspěch i navzdory tomu, že prý Česká televize a další média upozaďovala menší politické strany a hnutí. „Česká televize nás poškodila, když třeba nepozvala našeho předsedu do závěrečné diskuse," míní Jiří Stuna.

LUKÁŠ VANÍČEK