Středobodem obřadního dění byly i vloni Slatiňany s atraktivním prostředím tamějšího zámku a přilehlého parku, kde se konalo přes padesát svateb. Připočteme-li k „zámeckým" svatbám rovněž svatby v kostele, na Návrší Vrchlického, u Restaurace Obora v Trpišově nebo další, třeba u rodinných domů či u muzea Švýcárna a doplníme-li tento mezisoučet ještě zbývajícími 19 obřady na slatiňanské radnici, dobereme se nakonec hned 90 svateb. Je to ale stále o deset méně, nežli o rok dřív. „Snažíme se vyhovět snoubencům při výběru míst obřadů, k jejichž zdárnému průběhu přispívá například i jejich příprava ze strany zaměstnanců zámku pod vedením kastelána Jaroslava Bušty," uvádí matrikářka Marta Kolouchová.

Bzučící sklenky

Podmínky na zvolených místech nebývají podle matrikářky vždy ideální. „Tak si třeba snoubenci užívali obřad na sluncem zalitém Návrší Vrchlického. Bylo 30 stupňů ve stínu, obřad přímo na skalce, oddávajícímu i mně stékají pod slavnostním oblečením po těle proudy potu. Byla to pátá svatba ten den, opět na jiném místě. V sobotním odpoledni držím tác s přípitkem, sklenky obalené vosami. Vykročím a vtom si jedna vosa umane, že mi vleze pod šaty a při podávání přípitku snoubencům mě píchne," vzpomíná matrikářka na jednu z loňských letních svateb.

Štípanec od vosy lze ale podle matrikářky přejít. „Patří to k naší práci. Nakonec se takovým příhodám zasmějeme a rádi na ně vzpomínáme," dodává Marta Kolouchová.

Pokles počtu svateb je ale podle ní realitou, s níž je prozatím třeba počítat také v letošním roce. „Teď je objednáno 43 svatebních obřadů, což je oproti jiným rokům méně, neboť většinou bývá v tomto čase objednáno 60 až 70 svateb," konstatuje matrikářka městského úřadu ve Slatiňanech.

Svatební rej v parku

Pokud ubude svateb v zámecké knihovně a v prostředí přilehlého parku, mohl by mít o něco volněji i kastelán Jaroslav Bušta. „I když mi pomáhají spolupracovníci, já sám jsem se loni podílel na přípravách minimálně poloviny zdejších obřadů. Některé měly jen komorní obsazení, ale vybavuji si například obřad v parku se 150 svatebčany. Takový počet lidí by se už dovnitř zdaleka nevešel, kapacita využívané zámecké knihovny činí 50 lidí," připomíná kastelán, jenž se zároveň nijak netají tím, že pro správu zámku představují obřady i vítaný finanční příspěvek. Pořádání každého z obřadů zde totiž svatebčany vyjde na pět tisíc korun.

Starosta bez oběda

U několika desítek slatiňanských svateb vystupuje každoročně v roli oddávajícího i slatiňanský starosta Ivan Jeník. „Beru to jako službu veřejnosti, kterou vykonávám vcelku rád, i když je pravda, že třeba jen jeden jediný sobotní obřad mi občas dokáže nabourat jiný víkendový program. Ale je nás tu na oddávání celkem pět, takže se o svatby vždy nějak podělíme," konstatuje slatiňanský starosta, který obvykle těsně po obřadu svatebčany i jejich rodiny opouští.

„Náhlá pozvání k odpoledním oslavám s díky odmítám. Ale už jsem byl hostem na několika svatbách, jejichž aktéry jsem předtím sám oddal. V těchto případech jsem ale vždy přijímal pozvání od dvojic, s jejichž rodinami jsem se už předtím znal," uzavírá starosta Ivan Jeník

Únos na přání

Se svatebním děním má zkušenosti i lichnická kastelánka Ivana Matyková. „Loni jsme však měli na hradě všeho všudy tři svatby oproti předloňským sedmi. Jakoby si najednou všechny ty kameny ve zdejších hradbách řekly, že už za celou historii viděly té lásky dost," přemítá kastelánka, která se občas ráda zapojuje i vlastního scénáře svatebních oslav. „Zajistím třeba svatebčanům kontakt na vystupující hradní šermíře, kteří se pak postarají například o tradiční únos nevěsty," usmívá se kastelánka Ivana Matyková.