Chrudimské Rekreační lesy na Podhůře se dnes otevřou také vozíčkářům. Slavnostní otevření okružní stezky pro turisty upoutané na vozík začne dnes v 10 hodin z rozhledny Bára. Připravený je bohatý doprovodný program a každý vozíčkář, který během zahájení projede celou okružní stezku, dostane odměnu.

Klub českých turistů spolu s Městskými lesy Chrudim takto zpracovávají projekt nazvaný Turistika pro všechny – značené vozíčkářské trasy, jehož podstatou je vyznačení okruhů vhodných pro občany upoutané na invalidní vozík. Každá stezka má přitom start i cíl na vhodně přístupném místě při trase a vede po stávajících cestách.

Schůdná trasa pro invalidní vozík v okolí Podhůry měří 4900 metrů s převýšením 105 metrů, proto je doporučená spíše pro zdatnější vozíčkáře, a to ideálně s doprovodem. A protože je cesta k rozhledně Bára, kde trasa začíná, poměrně strmá, mohou se invalidé na místo dostat svým automobilem.

„Přestože do Rekreačních lesů platí zákaz vjezdu, chtěli jsme zdravotně postiženým vyjít maximálně vstříc. Stačí si tak o povolení k vjezdu zažádat přes web Městských lesů," říká jednatel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

I s vybavením

Po celé trase v lesích na Podhůře je také rozmístěný speciálně upravený turistický mobiliář v podobě informačních panelů, sedacích souprav pro vozíčkáře a sloupků se značením. Společnost Městské lesy okruh navíc doplnila nákupem speciální toalety pro vozíčkáře, která je umístěna poblíž rozhledny.

„Velmi tento projekt vítáme, protože umožní navštívit naše rekreační lesy další skupině spoluobčanů," dodává chrudimský místostarosta Jaroslav Trávníček.