Do prodejny Vratných lahví si zákazník nemusí nosit vlastní obal. Veškeré zboží je tu už připravené v plochých nebo hlubokých lahvích a sklenicích různých objemů a velikostí a po zaplacení zálohy si je v nich zákazník rovnou odnáší domů. Záloha činí 10 Kč u menších sklenic, u těch větších je to dvojnásobek. Zákazníkovi je poté záloha vyplacena nebo odečtena na základě vrácení obalu při další návštěvě prodejny. Je tu ale i možnost, jak se placení zálohy zcela vyhnout. V prodejně je totiž malý pult, na kterém si nakupující může zboží rovnou přesypat třeba do vlastního sáčku.

V chrudimské prodejně zákazník nenajde žádný plastový obal nebo jednorázovou kartonovou krabici, čímž společnost Vratné lahve důsledně chrání přírodu. To ale není jediný důvod, proč tu lidé nakupují. „Největší přínos cítím ve výrazných chutích, které biopotraviny oproti klasickým supermarketovým nabízejí. Třeba vůně a chuť kokosu se nedá s tím běžným srovnat. Věřím, že naše děti v budoucnu docení naši vůli nakupovat trošku víc s rozmyslem,“ prozrazuje své motivace zákaznice Lucie Dyntarová.

„Mně se tenhle koncept líbí a určitě ho sama vyzkouším,“ přidává se Chrudimačka Kristýna Kudrnáčová.

Personál prodejny při otevření ochotně příchozím odpovídal na všemožné zvídavé otázky. „Můžu si u vás koupit třeba jen dvě nebo tři vejce? Žiji sama a obvykle jich víc naráz nepotřebuji,“ ptala se například jedna z mladých žen. „Zatím takovou možnost nenabízíme, ale do budoucna to není vyloučeno,“ odpovídá prodavačka Lucie Doležalová.

Sortiment chrudimské prodejny tvoří například těstoviny, dále čočka, hrách a jiné luštěniny, najdeme tu také několik druhů mouky, nechybí krupice, rýže a další druhy základních potravin. V jiných nádobách na zákazníka čekají různé druhy koření, oříšků nebo třeba sušeného ovoce. Další sklenice a lahve jsou naplněny například javorovým sirupem a ostatními přírodními sladidly.