„Je to u nás velmi stará tradice. Nepamatuji se, že by se někdy nechodilo," řekl rosický starosta Zdeněk Volejník. V sobotu ke koledníkům přibyl jidáš, maska, která je obvykle v jiných obcích vytvořena ze slámy. V Rosicích je chlapec začerněný a na hlavě má klobouk.
Podle informace Národního ústavu lidové kultury se hrkání a vodění jidáše jako přirozená součást obyčejové tradice vyskytuje na území Pardubického kraje zhruba ve 2 % vesnic. Jedná se o 29 lokalit v prostoru mezi Holicemi v Čechách, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem.
Místa se nacházejí v okrese Chrudim, Pardubice nebo Ústí nad Orlicí. Jde o tyto vesnice: Brčekoly, Blížňovice, Domoradice, Horní Roveň, Chroustovice, Jaroslav, Jenišovice, Lhota u Chroustovic, Litětiny, Lozice, Mentour, Městec, Ostrov, Popovec, Přestavlky, Pustina, Radim, Rosice, Řestoky, Sedlec, Slepotice, Srbce, Stradouň,Svářeň, Štěnec, Trojovice, Týnišťko, Vinary a Vraclav.
Fotogalerie: Vrkání nahradilo zvony. Chlapci z Rosic koledovali od čtvrtka až do soboty
Už jen zřídka můžeme na území České republiky ve velikonočním období shlédnout vodění jidáše – zvyk konaný na Bílou sobotu. Dodnes se udržuje především v Pardubickém kraji a plynule navazuje na obchůzky tzv. hrkáčů – mladých chlapců, kteří obcházejí od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty vesnici a hrkáním nahrazují zvonění kostelních zvonů. Na Bílou sobotu pak obcházejí obec s jidášem – chlapcem v masce ze slámy nebo sena a koledují. Maska je na závěr obřadně spálena. Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí