„Jde o problém celorepublikový a dokonce světový. Školy nám většinou výskyt vší nehlásí. Spíše se k nám tyto informace dostávají z veřejnosti. My jsme ovšem kontrolní orgán se značně omezenými pravomocemi,“ vysvětluje epidemioložka chrudimské hygienické stanice Jiřina Rybová. „Někdo má a někdo nemá. Je to setrvalý stav,“ komentuje výskyt vlasových „breberek“ u žáků ředitel chrudimské Základní školy Dr. Jana Malíka Zdeněk Brož. Jeden případ výskytu vší, a to na druhém stupni, eviduje nyní skutečská ZŠ Komenského. Podle Jiřiny Rybové je však výskyt vší na druhém stupni základních škol či dokonce u středoškoláků spíše výjimkou. „Veš potřebuje k přesunu, aby byly hlavy těsně u sebe a navíc prý po směru pohybu,“ podotýká epidemioložka.
Podle Rybové nestačí při zjištění „breberek“ pouze nanést na vlasy patřičný přípravek a domnívat se, že tím je vše vyřešeno. „Je třeba opakovaně vši a hnidy vyčesávat,“ dodává Rybová.

O vších koluje i spousta „zaručených“ informací. Často jde ale o mylné názory. Tak například veš sama neopouští vlasový porost a nepřebývá mimo něj, v jiném prostředí totiž zhruba po dni ztrácí svoji reprodukční schopnost. Ta je jinak velmi vysoká. Do týdne pak bez jakéhokoliv zásahu vzniká ve vlasovém porostu nová vší generace.

Veš si, jak se možná mnozí domnívají, nevybírá svého hostitele ani podle sociálního zajištění. "Není pravda, že to může být problém jen sociálně slabších vrstev," podotýká Rybová.

Například na hlinecké Základní škole Ležáků zaznamenali poslední případ vší na konci minulého školního roku. "Letos jsme prozatím čistí," dodává ředitelka Zdeňka Mucksteinová.