Vypadá to jako klid před hrozícím návratem hospodářské krize, jejíž první signály se nedávno objevily hlavně v automobilovém průmyslu.

Počet lidí bez práce v září navzdory všem předpokladům klesl, a to poměrně výrazně, o 0,2 procentního bodu. V Královéhradeckém kraji tak nezaměstnanost ke konci září podle aktuálních čísel ministerstva práce a sociálních věcí činila 6,8 a v Pardubickém 7,4 procenta.

Bez práce je tak ve východních Čechách jen 39,5 tisíce lidí. Před rokem panovala situace mnohem horší, na úřadech práce bylo o tři čtvrtě procentního bodu lidí více.

Tím však výčet dobrých zpráv končí. V příštích měsícíh nezaměstnanost jako každoročně poroste. Už v září se navíc projevil úbytek volných míst.
„Během zimních měsíců by se celorepubliková míra nezaměstnanosti mohla pohybovat kolem hranice devíti procent, v Královéhradeckém kraji by se měla vrátit k úrovni sedmi a v Pardubickém osmi procent,” uvedl analytik královéhradecké finanční společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.

Také on se znepokojením sleduje negativní vývoj nových pracovních pozic . Volná místa vznikají jen velmi pomalu a ani v blízké budoucnosti podle Nováka nelze v tomto směru očekávat nějaký zásadní posun k lepšímu.

„Zatímco ještě v roce 2008 připadali na jedno pracovní místo dva uchazeči, tak v současnosti je tento poměr zhruba jeden ku deseti. Další vývoj počtu nezaměstnaných bude do značné míry záviset na hospodářské situaci v EU. Pokud se naplní černé scénáře a hospodářství evropských ekonomik budou dále zpomalovat, lze očekávat i negativní dopad na domácí ekonomiku,” dodal Novák.

Podobný názor mají i další ekonomové. „Celkově, i přes zářijové pozitivní překvapení, nejsou vyhlídky na trhu práce nijak růžové,” přisvědčil Václav Franče z Raiffeisenbank.

Ochabuje zejména zájem firem přijímat nové zaměstnance. Jednou z bílých vran je Rychnovsko, které v září zaznamenalo vůbec největší pokles nezaměstnanosti v republice: z 5,4 procenta na rovných pět procent.

Podle ekonomů v září klesla nezaměstnanost hlavně díky menšímu náporu nově příchozích absolventů škol a učilišť. Ti se ve větším počtu zaevidovali na úřadech práce již během léta.

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo
okres    prosinec; srpen

Hradec Král.  15,9; 7,3
Jičín     26,6; 12,0
Náchod     16,7; 11,8
Rychnov n. K.  21,2; 11,2
Trutnov     17,2; 10,5
Chrudim     28,2; 9,6
Pardubice     5,5; 3,9
Svitavy       20,8; 11,7
Ústí n. O.     18,8; 6,7

Mikroregiony s nejvyšší/nejnižší nezaměstnaností
s nejvyšší:

Jevíčsko 12,9 %
Moravskotřebovsko 12,8 %
Žacléřsko 11,5 %
Svitavsko 11,3 %
Českotřebovsko 11,0 %
Chrastecko 10,0 %
Broumovsko 9,8 %
Svobodecko 9,5 %
Chlumecko 9,3 %

s nejnižší:
Policko 4,5 %
Rychnovsko 4,5 %
Hronovsko 5,1 %
Novoměstsko 5,1 %
Červenokostelecko 5,2 %
Českoskalicko 5,2 %
Týnišťsko 5,2 %