Od listopadu každé úterý ve 3. patře Skautského klubu v Horní ulici pořádá terapeutické sdružení Andílci v kožišku – terapie se zvířaty, kurz pro havlíčkobrodské chovatele a jejich domácí miláčky. Kurz se jmenuje příznačně: Školička pro králíčky.


Panáčkuje i zdolává překážky

„Kurz je určen dětem od sedmi let, mladší mohou přijít v doprovodu rodičů, ale vítáni jsou i dospělí. Na výcvikové lekce si s sebou mohou vzít nejen své králíčky nebo morčátka, ale v případě, že vlastní zvířátko z nějakých důvodů nemají, mohou si na výukovou hodinu zapůjčit některého z našich králíčků,“ zve za pořadatele kurzu Alena Křesťanová.

Na první lekci by si měli zájemci vzít s sebou přezůvky a dobroty pro králíčka. Veškeré další potřeby bude možné zakoupit přímo u pořadatelů, například speciální postroje s vodítkem. Ve školičce se „páníčci“ podle Křesťanové nejen naučí správně o svoje zvířátko starat, ale především zjistí, že králík není vhodný jen na chutný nedělní oběd, ale že je zvířátkem nesmírně inteligentním, které dokáže s radostí zdolávat překážkové dráhy, panáčkovat na povel nebo přibíhat na zavolání. „Nejlákavější je samozřejmě dovednost překonávání takzvaného králičího parkuru (králičí hop), kdy králíčci za doprovodu svých páníčků předvádějí například skok vysoký, skok daleký nebo zdolávají různé překážky, třeba vodní příkop,“ vysvětluje Křesťanová.

Školou povinní ušáci

Ale zaměření školičky není pouze pohybové, nýbrž i mazlivé, takže králíčci se se svými pány naučí mimo jiné i základům zooterapie, což je léčebný kontakt člověka se zvířátkem.

„Proto je škoda nechat ušáky podřimovat v králíkárně. U nás jsou vítáni králíci zakrslí i obrovští, dlouhosrstí i krátkosrstí, s ušima nahoru i beránci, s průkazem původu i od babičky z králíkárny. Až se pak někdo příště zeptá, jak vám dupou králíci, můžete směle říct, že ten váš je již školou povinný,“ zve Křesťanová.

Více informací si zájemci mohou najít na www.akela.estranky.cz.