„Modřínové a dubové fošny jsou naskládané na sebe tak, že stavba drží pohromadě sama svou váhou. Samozřejmě jsou tam ještě tažná lana,“ popisuje vyhlídku místostarosta Petr Řezníček. Stavba Báry si žádá dvoumilionovou investici, a tudíž je ji třeba už nyní chránit před vandaly nebo zloději dřeva. „Už je tam kamera, která stavbu hlídá,“ potvrzuje místostarosta.

První návštěvníci vystoupají na vyhlídku za pár týdnů, má se slavnostně otevírat začátkem června. Do té doby budou v její blízkosti dostavěny mobilní WC i dřevěný domek, který poslouží jako úkryt pro strážného a prodejce vstupenek či suvenýrů v jedné osobě.

V pondělí 5. května odpoledne se uskutečnilo jednání o propagaci této turisticky zajímavé atrakce, která má do rekreačních městských lesů Podhůra přilákat turisty a milovníky vyhlídek ze širokého okolí.

Každý turista si může koupit kousek

Nová vyhlídková věž rekreačních městských lesích Podhůra se bez reklamy neobejde. Při včerejším jednání na radnici padlo mnoho návrhů, jak tuto turistickou raritu co nejlépe zviditelnit.

Propagace se musí řídit současným stavem finančních prostředků, kterých není v rozpočtu organizace Městské lesy příliš mnoho. Proto se bude realizovat z počátku jen část uvažované reklamy. V první řadě jsou to ukazatele se šipkami, které návštěvníky k rozhledně dovedou a ukážou ji, kde leží Chrudim nebo stojí Sněžka. Vytištěny budou pohlednice a skládačky z papíru, na kterých bude vyhlídková věž ve tvaru obráceného písmene „V“ vypodobněna.

Při pondělní schůzce se objevily i další návrhy, které ale kvůli financím nenajdou okamžitou realizaci. „Patří mezi ně například pamětní mince nebo pivní tácky,“ říká místostarosta Roman Málek. Zajímavý bude jistě plánovaný prodej dubových a modřínových dřívek, která zbyla z výstavby rozhledny. Má být na nich vytištěna GPS souřadnice s přesnou polohou vyhlídkové věže. „Lze to jednoduše komentovat tak, že si každý může zakoupit kousek rozhledny,“ prohlásil při nedávné tiskové konferenci místostarosta Petr Řezníček.

Chrudimští si slibují od této turistické atrakce zvýšení návštěvnosti rekreačních lesů na Podhůře i města samotného. O tom, že vyhlídkové věže dokážou cestovní ruch zvýšit, se už přesvědčily obce sdružené v Mikroregionu Toulovcovy Maštale. Toulovcova rozhledna, Borůvka a Terezka jsou v sezoně vyhledávané stovkami lidí.