Novinářům to v neděli po skončení výročního zasedání v Seči na Chrudimsku řekl prezident Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník.
„Soudní moc jako jediná ve státě nemá svého reprezentanta. Výkonná moc spolu s prezidentem republiky pak ohrožuje nezávislost soudnictví,“ uvedl Lichovník.
Už před rokem vznikl v řadách soudců návrh na vytvoření Nejvyšší soudní rady, která by se většinově skládala ze soudců, ale také ze zástupců vlády, prezidenta a parlamentu. V personálních věcech by nahradila ministerstvo spravedlnosti a zaručovala by kontinuitu, neboť její mandát by byl delší než funkční období poslanců a senátorů. Zároveň by navrhovala rozpočet soudnictví jako alternativu k návrhu ministra spravedlnosti.
Rada by měla řešit i způsob obsazování míst soudních funkcionářů. Za tím účelem by měla být vytvořena jasná pravidla a měla by být zavedena otevřená výběrová řízení. Návrh na vytvoření rady unie projednává s ministerstvem spravedlnosti a premiérem, úplnou shodu s nimi zatím nenašla.
Soudci rovněž varují před ukvapenou elektronizací v justici. „Musí být ale prováděna tak, aby byla ku prospěchu justici i účastníkům. Dnes ale například elektronický platební rozkaz nesmírně soudy zatěžuje a řízení velmi prodražuje,“ uvedl Lichovník.
Unie soudců odmítá návrh ministra spravedlnosti, aby se snížila věková hranice soudců na 65 z nynějších 70 let. „Považujeme to za diskriminační a protiústavní, Ústava jasně konstatuje, že soudce je jmenován bez časového omezení,“ uvedl Lichovník. Kompromisem by mohlo být zavedení pozic takzvaných emeritních soudců, kteří by se mohli v 65 letech sami rozhodnout, zda odejdou do výslužby, mohli by však v některých případech přechodně zastupovat jiné soudce, například během jejich rodičovské dovolené. Jednání s dotčenými ministerstvy spravedlnosti a práce a sociálních věcí na toto téma by se mělo uskutečnit na přelomu roku.
(čtk, red)