„Tušili jsme, že na změnu si budou muset lidé zvyknout. Jenže chybějících úhrad bylo tolik, že jsme teď začali obvolávat všechny rodiče dlužících dětí jednotlivě,“ říká vedoucí školní jídelnyMarie Holubová. „Stále ale zbývají desítky těch, které se nám prostě nedaří na telefonu zastihnout,“ vysvětluje Holubová.

Hladovět netřeba!

Střední škola dá neplatičům poslední šanci v pondělí. „To už bude možné platit jedině v hotovosti přímo v naší kanceláři. Složenky nebo příkazy k úhradě už nemůžeme pozítří akceptovat,“ uzavírá Holubová. „Gymnázium přistoupilo k letošní změně z jednoduchého důvodu: stále jsme evidovali značné množství neplatičů. Vymáhání částek za odebrané obědy bylo přitom dost problematické,“ vysvětluje ředitel školy Eduard Beránek.

Studenti teď budou platit na měsíc dopředu stále stejnou částku. Ta činí v případě školáků do 15 let 380 korun měsíčně, starší studenti si musí připravit rovné čtyři stovky. Částky byly vypočteny na základě cen pro jednotlivé kategorie žáků, zohledněno je i průměrné množství absencí, státních svátků a prázdnin v průběhu školního roku.

Jídelně ale odpadnou problémy s druhotnou pracovní neschopností. V kase totiž běžně chybělo až 15 tisíc korun a dodavatelé byli nuceni na zaplacení čekat. Ani studenti však nebudou ošizeni, jmenovitého vyúčtování se dočkají vždy do konce školního roku. Stejnou praxi zavedli před časem i jinde.

Školy vylepšují jídelníček

Hlinečtí gymnazisté i další žáci, kteří odebírají obědy z jídelny Základní školy Ležáků, jsou na platby předem zvyklí.

„Systém se výborně osvědčil. Někdejší problémy s naplatiči, s evidencí finanční hotovosti nebo s nedostatkem drobných mincí jsou ty tam,“ pochvaluje si současnou praxi vedoucí školní jídelny Zdena Krčilová. „Připravujeme obědy až pro 1100 strávníků, tak si dovedete představit, co s tím dřív bylo práce,“ dodává Krčilová.

Jsou ale i školy, kde se na systémovou změnu při placení teprve chystají. Třeba chrudimská základní škola ve Sladkovského ulici. „Zatím používáme starý počítačový program, který ale možná v dohledné době vyměníme,“ hlásí vedoucí zdejší školní jídelny Andrea Fričová. Známá chrudimská „základka“ ale přichází s jinými novotami: „Chceme na zkoušku zařadit do nabídky vegetariánská jídla, uvažujeme také o italské kuchyni. Část ovoce by zase v zimě mohly nahradit stoprocentní džusy. Nabídka školních jídelen se obecně velmi zlepšila,“ dodává žena.