Kontroverzní výlet komunálních politiků do Madridu s podnikateli měl dohru u pardubické ODS. Oblastní rada jej označila za chybu a vyzývá ostatní straníky, aby se nic podobného neopakovalo.

Oblastní rada oblastního sdružení ODS Pardubice projednala ve čtvrtek madridský zájezd na fotbal dvou zastupitelů za ODS - Jaroslava Kňavy a Milana Tichého. Oba zastupitelé jsou zároveň starosty městského obvodu a Milan Tichý působí navíc i v oblastní radě ODS. Byl tak přítomen na čtvrtečním jednání a svým kolegům vysvětloval svůj pohled na výlet. Mělo se jednat o jeho soukromou cestou a za vlastní peníze. Své spolustraníky ale výletem nepotěšil, soudě alespoň podle prohlášení, které oblastní rada vydala a jež se od přetřásané cesty distancuje.

„Tato akce byla soukromou aktivitou pana Kňavy a Tichého. Tato akce byla chybou, která poškodila dobré jméno ODS. Oblastní rada apeluje na všechny své členy, aby vždy pečlivě vážili své kroky při podobných akcích,“ píše se v prohlášení pardubických občanských demokratů.

Na jednání nechyběl ani Daniel Petruška, předseda krajské ODS a krajský lídr do voleb do Poslanecké sněmovny.

Také podle jeho názoru šlo o velkou chybu. Mohl si vyslechnout zdůvodnění Milana Tichého, že všechny letouny jsou povětšinou tryskáče, pokud náhodou nemají vrtule, a většina z nich je v soukromých rukou. Zastupitel z dvojice cestovatelů z ODS za fotbalem tak reagoval na informace v médiích, která se pozastavovala nad jejich letem soukromým tryskáčem z pardubického letiště do španělské metropole na Ligu mistrů.

Náklady na letoun s devítičlennou výpravou se podle informací Deníku pohybují kolem tři čtvrtě milionu korun a politici (Milan Tichý a Jaroslav Kňava nebyli jediní) se zpočátku hodně zamotávali do vysvětlení, jak je to s hrazením jejich výletu. V kuloárech je možné slyšet i názor, že jim cestu hradila jedna ze spřízněných firem, jejichž zástupci s nimi rovněž letěli.

„Myslím si, že tento problém je zejména v rovině etické,“ říká Daniel Petruška. „Politik by se měl chovat tak, jako kdyby tady u něj existovala spíše presumpce viny než presumpce neviny.“

Když si podle Petrušky někdo objedná malé soukromé letadlo do Pardubic, kterým nelétají ani významní byznysmeni regionu, tak musí počítat s tím, že to zbudí pozornost a zájem o to, jakým způsobem byla cesta financována.

„Oblastní rada k tomu přijala usnesení, regionální se k tomu zatím neschází, nicméně s kolegy jsem v kontaktu a ve chvíli, kdy by kauza nekončila, tak se bude muset samozřejmě sejít i regionální rada. Mám totiž signály z jiných oblastí, že to lidi v naší straně vnímají velmi negativně. ODS to poškozuje, byť na tom nemuselo být nic špatného,“ dodává Petruška.